ترامپ و پوتین بر سر چه توافق کرده‌اند؟

حق نشر عکس AFP/Getty

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، بعد از چندین هفته تنش در روابط دو کشور، روز سه‌شنبه دوم مه تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، حین گفت‌وگوی روسای‌جمهور روسیه و آمریکا در کنار دونالد ترامپ حضور داشت و به نقل از آقای تیلرسون، این گفت‌وگو را "خیلی سازنده" و "دربرگیرنده جزئیاتی زیاد" توصیف کرده است.

به نقل از یکی از مقامات ارشد کاخ سفید گزارش شده است که

  • دو رئیس‌جمهور اتفاق‌نظر داشتند که درد و رنج سوریه بیش از اندازه طول کشیده و طرف‌های موثر در این وضعیت باید هر آنچه در توان دارند، برای پایان دادن به بحران انجام دهند.
  • رهبران آمریکا و روسیه درباره ایجاد مناطق امن یا "نسبتا آرام و کم‌تنش" صحبت کردند. کمک به تداوم آرامش و فراهم شدن امکان ارائه کمک‌های بشردوستانه از جمله دلایل ایجاد چنین مناطقی بوده است.

جزئیات بیشتری درباره مناطق امن یا نسبتا کم‌تنش مورد نظر روسیه و آمریکا منتشر نشده است، ولی ایجاد چنین مناطقی همیشه موضوع گفت‌وگوهای صلح در سوریه بوده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی شروع شد.

کرملین هم در یک اطلاعیه مطبوعاتی گفته است که

  • گفت‌وگوی دو رئیس‌جمهور بیشتر بر اقدامات هماهنگ احتمالی که روسیه و آمریکا می‌توانند به طور مشترک در جنگ با تروریسم بین‌المللی در سوریه در پیش بگیرند، متمرکز بود.
  • آنها توافق کردند که گفت‌و گوی بیشتری بین وزیران امور خارجه و دیگر روسای نهادهای فعال در بخش امور بین‌الملل انجام شود تا بتوانند گزینه‌های ممکن را برای برقراری و تحکیم آتش‌بس در سوریه بررسی و مشخص کنند.
  • ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ تاکید کردند که در پی ادامه تماس‌های تلفنی با یکدیگرند و علاقه‌مند هستند که در حاشیه نشست گروه ۲۰ در ماه ژوئیه در هامبورگ دیدار کنند.

این گفت‌وگوی تلفنی، اولین تماس رهبران دو کشور از زمان حمله‌های موشکی آمریکا به مواضع نیروهای دولتی سوریه بود و همانگونه که انتظار می‌رفت، جنگ داخلی سوریه که برای نزدیک به شش سال طول کشیده است، محور اصلی بحث بود.

حمله موشکی آمریکا پس از آن انجام شد که نیروهای دولتی سوریه متهم شدند علیه غیرنظامیان آن کشور از گاز شیمیایی سارین استفاده کرده‌اند. یکی از پایگاه‌های هوایی سوریه که مورد استفاده نظامیان روسیه بود، هدف حمله آمریکا قرار گرفت.

رئیس‌جمهورهای آمریکا و روسیه بر سر "بهترین رویکرد برای حل‌وفصل وضعیت خیلی خطرناک در کره شمالی" هم گفت‌وگو کردند.