چرا ۱۴ دانشجوی سیاهپوست کمبریج مقابل دوربین رفتند؟

حق نشر عکس Alamy

"مردان سیاهپوست جوان معمولا با این فکر که روزی به اینجا خواهند آمد، بزرگ نشده‌اند. اما باید چنین باشد." این، پیام اصلی عکس‌هایی است که ۱۴ مرد جوان سیاهپوست در دانشگاه کمبریج بریتانیا گرفته‌اند.

لایک‌های این عکس‌ها در فیسبوک از دو هزار فراتر رفته و خود عکس‌ها بارها در فیسبوک هم‌رسان شده‌اند.

این دانشجویان جوان چندین عکس در محوطه دانشگاه کمبریج ثبت و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند با این امید که جوانان سیاهپوست بیشتری تشویق شوند برای تحصیل در کمبریج اقدام کنند.

در متنی که در فیسبوک منتشر شد، آمده است: "در سال ۲۰۱۵ میلادی تنها ۱۵ مرد سیاهپوست برای تحصیل در دوره کارشناسی در کمبریج پذیرفته شدند."

"با این حال، مهم است که با وجود حضور کمرنگ جوانان سیاهپوست، به آنها نشان دهیم که رسیدن به اینجا چیزی است که می‌توانند به آن فکر کنند."

در سال تحصیلی جاری (۲۰۱۶-۲۰۱۵) سه هزار و ۴۴۹ دانشجو در دانشگاه کمبریج پذیرفته شدند. از این تعداد ۳۸ نفر در فرم‌های ثبت‌نام، خود را "سیاهپوست" توصیف کرده‌اند که تنها یک درصد کل دانشجویان پذیرفته‌شده است. این آمار شامل دانشجویانی که در فرم ثبت‌نام، خود را "چندرگه" خوانده‌اند، نمی‌شود.

حق نشر عکس Cambridge ACS

فولاجیمی باباسولا که ۲۰ سال دارد، یکی از دانشجویانی است که در این عکس حضور دارد. او در رشته مهندسی تحصیل می‌کند و می گوید که امیدوار است این عکس، کلیشه‌ها درباره یک دانشجوی کمبریج را به چالش بکشد: "هدف عکس واقعا این بود که دانشجویان سیاهپوست بیشتری برای تحصیل در کمبریج اقدام کنند، چون اغلب افراد به دلیل کلیشه یا تصویر خاصی که درباره کمبریج وجود دارد، از ارائه درخواست تحصیل در این دانشگاه منصرف می‌شوند."

او می‌گوید که قصد داشت به دیگران نشان دهد که "آدم‌هایی خیلی شبیه خود آنها در اینجا هستند و این که ما توانسته‌ایم به اینجا بیاییم، نشان می‌دهد که آنها هم می‌‎توانند."

دانشگاه کمبریج که از دانشگاه‌های برتر دنیا به شمار می‌رود، از جمله ۲۷ دانشگاه عضو "منشور برابری نژادی" است. در چارچوب این طرح، مشخصات کارکنان و دانشجویان ثبت می‌شود تا از حضور متناسب نژادها و اقوام مختلف در دانشگاه اطمینان حاصل شود.

پروفسور ایلیس فرن، از استادان دانشگاه کمبریج گفته است که این دانشگاه "متعهد است تا محیطی فراهم کند که دانشجویان و کارکنان بتوانند در آن، پتانسیل و ظرفیت‌های خود را فارغ از نژاد و قومیت خود بشناسند."

موضوعات مرتبط