پوتین می‌گوید توافق بر سر نواحی امن در سوریه 'نزدیک است'

جنگجوی مخالف در جنوب سوریه حق نشر عکس AFP

ولادیمیر پوتین می گوید که آمریکا، روسیه، ترکیه، ایران و سوریه به توافق بر سر ایجاد "نواحی امن" در سوریه با هدف اطمینان از امکان پذیر شدن توافق صلح نزدیک هستند.

رئیس جمهور روسیه گفت که اینها عملا نواحی "پرواز ممنوع" خواهد بود.

آقای پوتین گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی سه شنبه از این ایده حمایت کرده است.

به گفته او تصمیم نهایی در این مورد باید در گفتگوهایی که هم اکنون در آستانه پایتخت قزاقستان در جریان است گرفته شود.

با این حال شورشیان سوریه می گویند که شرکت در مذاکرات آستانه را به دلیل ادامه حملات هوایی دولت معلق کرده اند.

خبرگزاری فرانسه که یک نسخه از طرح روسیه را دیده است نوشت این طرح خواستار ایجاد نواحی امن در بخش های تحت کنترل شورشیان در استان ادلب در شمال شرقی کشور، در بخش هایی از استان حمص در مرکز کشور، و در غوطه شرقی در نزدیکی دمشق که آن هم تحت کنترل شورشیان است می شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته روسیه در این نواحی اجازه کمک رسانی فراهم خواهد شد

هدف از ایجاد این نواحی امن پایان خشونت، فراهم شدن امکان بازگشت پناهندگان و تحویل آذوقه است. ایستگاه های بازرسی با حضور شورشیان و نیروهای دولتی پیرامون این نواحی ایجاد خواهد شد. این سند همچنین می گوید که امکان استقرار نیروهای خارجی به عنوان ناظر هم وجود دارد.

آقای پوتین پس از گفتگو با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در اقامتگاه تابستانی خود در سوچی، در ساحل دریای سیاه، گفت: "یکی از راه های ماندگار کردن آتش بس ایجاد نواحی امن یا نواحی رفع مناقشه خواهد بود."

"آقای ترامپ و من دیروز در این مورد تلفنی صحبت کردیم. تا جایی که من می فهمم دولت آمریکا از این ایده حمایت می کند."

او افزود: "روسیه رایزنی های اولیه با دمشق و تهران را انجام داده. همه ما موافقیم که برای اطمینان از پایان خونریزی و ایجاد شرایط شروع دیالوگ سیاسی باید سازوکارهایی ایجاد کرد."

آقای پوتین همچنین گفت که "اگر در این نواحی فعالیت نظامی جریان نداشته باشد" هواپیماهای نظامی "در آنها فعالیت نخواهند کرد."

او گفت چگونگی کنترل نواحی امن با گفتگوهای بیشتر روشن خواهد شد.