مادری که هفت فرزندش را کشت محاکمه نمی‌شود

خانه
توضیح تصویر،

خانه محل قتل کودکان قبل از تخریب آن

دادگاهی در استرالیا مادر قاتل هشت کودک را قابل پیگرد قضایی ندانسته است.

روز پنجشنبه، ١٤ اردیبهشت (٤ مه)، مقامات قضایی ایالت کوئینزلند استرالیا رای "دادگاه سلامت روانی" این ایالت در مورد رائینا مرسین انا تایدی را منتشر کرد که براساس آن، قاضی دادگاه تشخیص داده است که این زن هنگام قتل هفت فرزند و یک برادرزاده خود به اختلال شدید روانی شامل توهم شدید ذهنی چار بود و در نتیجه باید او را فاقد مسئولیت کیفری و غیرقابل پیگرد قانونی دانست.

قتل این کودکان روز ١٩ دسامبر سال ٢٠١٤ در خانه‌ای در شهر مانورا در کوئینزلند روی داد و رائینا تایدی، که در آن زمان مادری ٣٧ ساله بود؛ چهار پسر و سه دختر خود را که دو تا چهارده سال سن داشتند و همچنین برادر زاده خردسال خود را با ضربات چاقو کشت.

رای منع پیگرد قانونی این زن ماه گذشته صادر شده بود اما مقامات قضایی ایالات کوئینزلند آن را صبح امروز منتشر کردند.

دادگاه سلامت روان گفته است که خانم تایدی در دوره منتهی به ارتکاب قتل دچار عارضه روانی اسکیزوفرنی پارانوئید بود و در لحظه کشتن کودکان خود در وضعیتی به سر می‌برد که قادر نبود شرایط و نتیجه اقدامات خود را تشخیص دهد. در گزارش دادگاه آمده است که "در واقع، او تصور می‌کرد که قتل این کودکان بهترین راه نجات آنان از شر شیاطین است."

طبق قوانین کوئینزلند، اگر تشخیص داده شود که فردی هنگام ارتکاب جرم دچار اختلال روانی بوده، پیگرد قانونی او متوقف و محاکمه او منتفی می شود.

توضیح تصویر،

گردهمایی مردم محل برای ادای احترام به قربانیان

گزارش دادگاه نشان می‌دهد که در ماه‌های منتهی به زمان ارتکاب قتل، شرایط روانی این زن به تدریج رو به وخامت گذاشته بود به نحوی که معتقد بود شیاطین در خانه او سکونت دارند. به گفته همسایگان، او گفته بود که "من انسان برگزیده هستم، قدرت کشتن و نفرین کردن به من داده شده. شما می‌خواهید بچه‌هایم را آزار دهید، من تواناترم و زودتر آنها را آزار می‌دهم، شما می خواید بچه‌هایم را بکشید، من جلوتر آنها را می‌کشم."

خانه مسکونی این خانواده در سال ٢٠١٥ تخریب و در محل آن، نماد یادبودی به یاد کودکان قربانی این حادثه برپا شد.

برخی رسانه‌های خبری به نقل از کارشناسان گفته‌اند که عامل اختلال روانی شدید رائینا تایدی، زمینه روانی مساعد و افراط طولانی مدت در مصرف کانابیس و الکل بود هر چند او برای مدتی قبل از ارتکاب قتل، مصرف این مواد را متوقف کرده بود.

در جریان رسیدگی به این پرونده، روانیزشک کارشناس دادگاه گفت که اگرچه وضعیت روانی خانم تایدی در حال حاضر "باثبات" است اما تشخیص دقیق شدت بیماری او امکانپذیر نبوده و نمی‌توان احتمال بازگشت شرایط وخیم گذشته را مردود دانست.

در حال حاضر، خانم تایدی، ٤٠ ساله، در یک موسسه امنیتی ویژه بیماران روانی به سر می‌برد و معلوم نیست آیا در آینده از درجه‌ای از سلامت روانی برخوردار خواهد شد که از این موسسه مرخص شود.

یک مقام قضایی محلی در دفاع از حکم دادگاه گفته است که "اگر این زن زمانی به وخامت عمل خود پی ببرد در قلب خود به حبس ابد محکوم شده است."