برکناری ۱۰ مامور پلیس تاجیکستان به دلیل اضافه وزن

پلیس تاجیکستان

دستکم ۱۰ تن از ماموران پلیس تاجیکستان "به دلیل اضافه وزن" از کار برکنار شده و نزدیک به یکصد نفر دیگر اخطار گرفته‌اند که در کوتاهترین مهلت وزن خود را به کنترل بیاورند یا اخراج خواهند شد.

به گفته عمرجان امامعلی، سخنگوی وزارت کشور تاجیکستان، از افراد برکنارشده قبلا خواسته شده بود که وزن خود را کم کنند، ولی در مهلت تعیین شده آنها نتوانسته‌اند به کاهش وزن موفق شوند.

وی روز پنجشنبه (۴ مه) به رسانه‌ها گفت: "برای کارمندان دیگر مهلت تعیین شده است که کمبودیهای خود را اصلاح کنند، اگر در این مدت نتوانند از وزن اضافی خود کم کنند، آنها نیز برکنار خواهند شد."

در ماه ژانویه رمضان رحیم‌زاده، وزیر امور داخلی تاجیکستان، در نشستی مطبوعاتی گفته بود که وزن اضافی در تواناییهای کاری ماموران پلیس تاثیر می گذارد و حاصل کارشان را کاهش می دهد.

وی گفته بود: "کارمند چاق شود، توانایی اش کمتر می‌شود، بسیار می‌خورد و کمتر کار می‌کند. این مسئله را باید حل کرد، چاره باید اندیشید، وگرنه باز هم وزنش بیشتر می شود و در کیفیت کارش تاثیر می‌گذارد."

وزیر کشور تاجیکستان آن زمان گفته بود که موضوع اضافه وزن در میان کارمندان پلیس این کشور موضوعی داغ است و وزارت با این مشکل "مبارزه می کند"، زیرا مامورانی که از وزن اضافی رنج می برند، کم نیستند.

در قانون پلیس تاجیکستان هیچ معیار دقیقی برای وزن و قد کارمندان پلیس ذکر نشده است، هرچند این قانون می گوید که در استخدام کارمندان باید "آمادگی جسمانی و وضع سلامتی" برای اجرای وظایف پلیس در نظر گرفته شود.

به این ترتیب، معلوم نیست برکناری کارمندان دارای اضافه وزن براساس کدام مقررات صورت گرفته است.

ولی به گفته سخنگوی وزارت کشور تاجیکستان، بسیاری از ماموران پلیس با دستور وزیر امور داخلی به انواع مختلفی از ورزش، بویژه دویدن، مشغولند، تا وضعیت بدنی خود را با "معیارهای بین‌المللی قد و وزن" مطابق سازند.

در همین حال، سایت خبرگزاری محلی "آسیا پلاس" یک جدول مطابقت وزن با قد را تهیه و منتشر کرده و نوشته است که مقامهای وزارت کشور تاجیکستان در سنجش وضعیت بدنی کارمندان از آن تبعیت می کنند.

Image caption رمضان رحیم‌زاده، وزیر امور داخلی تاجیکستان: وزن اضافی در تواناییهای کاری ماموران پلیس تاثیر می گذارد و حاصل کارشان را کاهش می دهد

موضوعات مرتبط