ترامپ از اولین دیدار خود با نخست وزیر استرالیا ابراز خرسندی کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ترنبول گفته است دو طرف "ماجرای پناهجویان" را پشت سر گذاشته اند و ترامپ وعده داده به استرالیا سفر کند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از اولین دیدار رو در روی خود با مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا ابراز خرسندی کرده است.

این دیدار در ناو هواپیمابر اینترپید صورت گرفت که در منهتن پهلو گرفته و در پایان این ملاقات رئیس جمهوری آمریکا گفت که "شایع کرده بودند که تماس تلفنی قبلی ما خشن بود، اما واقعا گفتگوی تلفنی خشنی نبود و فقط من کمی عصبی شدم اما حالا همه چیز رو به راه است." ناو آمریکایی اینترپید در جنگ دوم جهانی شرکت داشت و اخیرا به یک موزه نظامی تبدیل شده است.

در ماه ژانویه، آقای ترامپ در تماس تلفنی با نخست وزیر استرالیا موضوع توافق دولت باراک اوباما با آن کشور بر سر پذیرش شماری از مهاجران غیرقانونی به استرالیا را مورد انتقاد قرار داد. براساس این توافق، دولت آمریکا متعهد شده بود حدود ۱۳۰۰ پناهجوی خارجی را که استرالیا به جزایری در اقیانوس آرام فرستاده بود، بپذیرد.

آقای ترامپ گفتگوی تلفنی خود با مالکوم ترنبول را که قرار بود یک ساعت به طول انجامد، پس از بیست و پنج دقیقه قطع کرد و در پیامی در حساب توئیتری خود توافق دولت اوباما با استرالیا را "ابلهانه" خواند.

برخی رسانه های خبری فضای این گفتگو را خشونت آمیز خواندند و منتقدان آقای ترامپ نسبت به شایستگی او در زمینه سیاست خارجی ابراز تردید کردند.

بیشتر بخوانید:

+ توافق استرالیا و آمریکا بر سر پناهجویان مستقر در پاپوآ گینه‌نو و جزیره نائورو

+ استرالیا: آمریکا بررسی مدارک پناهجویان در نائورو را متوقف کرده ‌است

+ آمریکا: به توافق با استرالیا در مورد پذیرش پناهجو پایبندیم

حق نشر عکس AFP
Image caption صدها تن برای ابراز ناخرسندی از رئیس جمهوری در مسیر حرکت او تجمع کرده بودند

ماه گذشته مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا با سفر به استرالیا، تصریح کرد که رئیس جمهوری از توافق موجود خرسند نیست اما تاکید کرد که دولت آمریکا "به خاطر احترامی که برای استرالیا قائل است" به این توافق عمل خواهد کرد.

دونالد ترامپ پس از دیدار شب گذشته با نخست وزیر استرالیا گفت که "ملاقاتمان عالی پیش رفت، ما روابطی استثنایی داریم، من عاشق استرالیا هستم و همیشه هم بوده‌ام." او قول داد که به زودی به استرالیا سفرکند. نخست وزیر استرالیا هم گفت که "باید ماجرای پناهجویان را پشت سر بگذاریم و به آینده نگاه کنیم."

این اولین دیدار دونالد ترامپ از نیویورک از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری او بود در حالیکه بخش عمده‌ای از زندگی تجاری او در این شهر سپری شده است. هنگام عبور اتومبیل رئیس جمهوری ازخیابان‌های شهر، چند صد نفر در مسیر او تجمع کرده و در اعتراض به سیاست‌های او شعار ‌دادند. برخی از معترضان با حرکت توهین آمیز دست، نارضایی خود از رئیس جمهوری را ابراز می‌کردند.

استرالیا از متحدان نزدیک آمریکاست و از بسیاری از عملیات نظامی ایالات متحده در خارج حمایت و در آنها مشارکت کرده است.