پیروزی امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

حق نشر عکس AFP
Image caption امانوئل مکرون

امانوئل مکرون، نامزد میانه رو با شکست قاطع مارین لوپن، نامزد حزب راست‌گرای جبهه ملی، در ۳۹ سالگی، به عنوان جوان ترین رییس جمهور تاریخ فرانسه برگزیده شده است.

بر اساس اولین نتایج، آقای مکرون حداقل ۶۵ درصد آرا را به دست آورده و خانم لوپن حدود ۳۴ درصد را کسب کرده است.

خانم لوپن روز یکشنبه ۷ مه (۱۷ اردیبهشت) با تبریک به آقای مکرون و طرفدارانش، شکست را پذیرفت و گفت مردم فرانسه "ادامه وضع موجود" را انتخاب کردند.

ولی امانوئل مکرون پیروزی خود را شروع "فصل تازه‌ای" در تاریخ فرانسه خواند و گفت او رییس جمهور همه مردم خواهد بود.

آقای مکرون پس از پیروزی در یک سخنرانی گفت: «هموطنان عزیزم در فرانسه یا خارج کشور، بعد از یک نبرد دموکراتیک طولانی تصمیم گرفتید که به من اعتماد کنید. می خواهم از این فرصت استفاده و از همه شما عمیقا قدردانی کنم.»

وی افزود: «این افتخاری بزرگ است و همچنین یک مسوولیت بزرگ. از صمیم قلب از شما متشکرم.»

امانوئل مکرون همچنین به هزاران نفر از طرفدرانش که یکشنبه شب در مرکز پاریس بیرون موزه لوور تجمع کرده بودند گفت که نگرانی و خشم هواداران رقیب خود را درک می کند.

او تاکید کرد: «من در ظرف پنج سال آینده تمام آن چه در توان دارم را انجام خواهم داد که هیچ کس هرگز دیگر دلیل آن را پیدا نکند که بخواهد به افراطی ها رای بدهد."

آقای مکرون با اشاره به مشکلات فعلی فرانسه از همه خواست برای وحدت و ساختن آینده فرانسه تلاش و با تبعیض و نابرابری مبارزه کنند. او گفت برای پیشبرد صلح و هماهنگی بین‌المللی و مبارزه با تروریسم خواهد کوشید.

رهبران اتحادیه اروپا از جمله ژان-کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، از پیروزی آقای مکرون استقبال کرده اند.

خانم مرکل در حساب کاربری توییتر خود نوشت که پیروزی این سیاستمدار فرانسوی «پیروزی برای یک اروپای متحد است.»

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، نیز گفته است: «فرانسه یکی از نزدیک متحدان ماست و ما چشم به راه همکاری با رئیس جمهوری جدید این آن هستیم.»

از طرف دیگر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا - که مواضعش به دیدگاه های مارین لوپن شباهت دارد - هم در حساب کاربری توییتر خود پیروزی آقای مکرون را تبریک گفته و نوشته است که چشم به راه آن است که با وی همکاری کند.

حق نشر عکس EPA
Image caption طرفداران امانوئل مکرون در پاریس

در پی اعلان نتیجه دور دوم رای گیری‌ها، مردم در پاریس بوق خودروها را به صدا درآوردند و طرفداران آقای مکرون به جشن و پایکوبی پرداختند.

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه هم تلفنی پیروزی امانوئل مکرون را به او تبریک گفت. آقای اولاند که از مردم فرانسه خواسته بود به امانوئل مکرون رای دهند، نتیجه این انتخابات را نشانه تمایل مردم فرانسه به وحدت و انسجام دانست.

مردم فرانسه از نخستین ساعات یکشنبه برای انتخاب رئیس جمهور آینده این کشور درمیان تدابیر شدید امنیتی به پای صندوق‌های رای رفتند.

این اولین بار در تاریخ فرانسه بود که هیچ یک از دو نامزد در مرحله دوم رای گیری به احزاب عمده چپ و راست تعلق نداشتند.

حق نشر عکس AFP
Image caption امانوئل مکرون و همسرش

وزارت کشور میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات را تا سه ساعت به پایان رای‌گیری ۶۵.۳۰ درصد اعلام کرد که از سال ۱۹۸۱ پایین‌ترین میزان مشارکت است.

مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، دو هفته پیش (۲۳ آوریل) برگزار شد و آقای مکرون و خانم لوپن در دور اول انتخابات در میان ۱۱ نامزد در صدر قرار گرفتند و به دور دوم راه یافتند.

هر دو نامزد ریاست جمهوری در ساعت‌های اولیه رای‌گیری رای خود را در شمال فرانسه به صندوق انداختند و بعد هر دو به پاریس برگشتند.

انتخابات این دوره ریاست جمهوری فرانسه با دقت در کشورهای دنیا پیگیری شد و همگان می‌خواستند ببینند آیا یکی از مهمترین دمکراسی‌های غربی هم با تکان سیاسی روبرو خواهد شد و نامزدی مخالف ارزشهای لیبرال و نظام سیاسی مستقر به ریاست جمهوری خواهد رسید یا نه.

حق نشر عکس AFP
Image caption حضور چشمگیر پلیس و نیروهای امنیتی در خیابان‌های فرانسه بویژه در پاریس. پنجاه هزار پلیس امنیت انتخابات را بر عهده داشتند

پس از دور اول انتخابات، تمام نامزدهای عمده از طرفداران خود و مردم فرانسه خواستند که به امانوئل مکرون رای دهند و مانع ریاست جمهوری فرانسه شوند.

اما رای‌دهندگانی که هیچ‌یک از دو نامزد را مناسب نمی‌دانستند، بخصوص کسانی که به ژان لوک ملانشون نامزد چپ‌گرا رای داده بودند- انتخابات را تحریم کرده یا گفته بودند که رای سفید به صندوق خواهند انداخت. نتایج اولیه نشان می‌دهد که یک سوم آرا یا باطله یا سفید بوده است.

Image caption نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

ژان لوک ملانشون با انتقاد از هر دو نامزد از هیچ یک اعلام حمایت نکرد و فقط گفت که به مارین لوپن رای نخواهد داد. نتیجه اولیه نشان می‌دهد که خانم لوپن نتوانست رای زیادی را بعد از دور اول به آرا خود اضافه کند اما به این ترتیب او در واقع رهبر اصلی مخالف دولت آقای مکرون خواهد بود.

در سال ۲۰۰۲ ژان ماری لوپن، پدر خانم لوپن که در آن زمان رهبر جبهه ملی بود به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری رسید اما در مقابل ژاک شیراک نامزد راست‌گرا بشدت شکست خورد و کمتر از هجده درصد آرا را به دست آورد.

فرانسه در دو سال گذشته هدف حملات متعدد و مرگبار بوده که تقریبا همگی را اسلام‌گرایان افراطی انجام دادند و برخی ناظران این اتفاقات را به نفع مارین لوپن دانسته بودند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مارین لوپن

جمعه شب درست بعد از اینکه ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی و پوشش رسانه‌ای پیش از روز انتخابات آغاز شد، ستاد انتخاباتی آقای مکرون اعلام کرد که هدف یک عملیات وسیع هک قرار گرفته است.

پس از اعلام این خبر، کمیسیون انتخابات فرانسه از رسانه ها و شهروندان خواست که محتوای ایمیل‌ها و مدارک مربوط به ستاد انتخاباتی امانوئل مکرون، نامزد میانه رو ریاست جمهوری را افشا نکنند.

این کمیسیون با صدور بیانیه ای هشدار داد که اگر کسی محتوای این ایمیل‌ها و مدارک را افشا کند، قانون دوره منع تبلیغات را نقض کرده و محاکمه خواهد شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption پاکت‌های حاوی برگه‌های رای‌گیری

فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه اعلام کرده که تحقیقات رسمی در باره این هک آغاز شده است.

در این بیانیه همچنین ازشهروندان فرانسه خواسته شده که حس مسئولیت خود را در قبال حفظ انسجام در کشور نشان دهند.

گفته می‌شود کاربر ناشناسی حدود نه گیگا بایت اطلاعات در اینترنت منتشر کرده که به گفته ستاد آقای مکرون ترکیبی از اسناد واقعی و اخبار جعلی بوده است.