بوکوحرام بعد از سه سال ۸۰ نفر از دختران گروگان را رها کرد

حق نشر عکس AFP

مقام‌ها در نیجریه می‌گویند دهها دختر دانش‌آموز که در سال ۲۰۱۴ از سوی گروه افراط‌گرای بوکوحرام ربوده شده بودند رها شده‌اند.

گروه بوکوحرام این دختران دانش‌آموز را که تعداد آنها حدود ۲۰۰ نفر اعلام شده در ماه مه سال ۲۰۱۴ از شهرک چیبوک در شمال شرقی نیجریه ربود.

آن طور که گزارش شده آزادی این دختران پس از موفقیت در مذاکرات میان دولت نیجریه و بوکوحرام صورت گرفته اما از جزئیات این مذاکرات گزارش منتشر نشده است.

به اسارت درآمدن این دختران در سال ۲۰۱۴ با واکنش جهانی گسترده روبرو شده به طوری که میشل اوباما، بانوی اول سابق آمریکا برای آزاد سازی آنها تلاش می‌کرد.

تعداد دقیق دختران آزاد شده هنوز رسما منتشر نشده اما در گزارش‌های مختلف ارقامی میان ۵۰ تا ۸۰ نفر مخابره شده است. تا پیش از آزادسازی این گروه تعداد رسمی دخترانی که از سرنوشت‌شان اطلاعی در دست نبود ۱۹۵ نفر اعلام شده بود.

وبسایت گزارشگران صحرا نوشته دختران آزاد شده اکنون در شهر بنکی استان برونو منتظر هواپیمایی هستند که قرار است آنها را به مکانی امن منتقل کند.

ببینید:

حکایت دختر آزاد شده از چنگ بوکوحرام

یکی از دختران ربوده شده توسط بوکوحرام در نیجریه پیدا شد

از زمان ربوده شدن این دختران، تعدادی آنها موفق به فرار شده بودند و ۲۱ نفر از آنها هم پاییز سال گذشته از سوی بوکوحرام آزاد شده بودند.

بسیاری از این دختران مسیحی مذهب‌اند اما آن طور که گزارش شده در هنگام اسارت به مسلمان شدن و همچنین ازدواج با اعضای بوکوحرام ترغیب شده‌اند.

گروه بوکو حرام در سال ٢٠٠٢ میلادی با هدف مبارزه با غرب‌گرایی و جلوگیری از نفوذ غرب در نیجریه، استقرار حکومت اسلامی و اجرای قوانین شرع در مناطق مسلمان‌نشین این کشور و کشورهای همجوار تشکیل شد.