ثروتمندان بریتانیا پس از همه‌پرسی خروج از اروپا پولدارتر شده‌اند

زلاتان ابراهیموویچ به تازگی وارد فهرست ثروتمندان شده و ثروت ادل، گوپی هندوجا و سر جیمز دایسون افزایش یافته است حق نشر عکس PA/AFP
Image caption زلاتان ابراهیموویچ به تازگی وارد فهرست ثروتمندان شده و ثروت ادل، گوپی هندوجا و سر جیمز دایسون افزایش یافته است

فهرست ثروتمندان بریتانیا در نشریه ساندی تایمز نشان می‌دهد که ۱۰۰۰ نفر از ثروتمندترین افراد این کشور پس از همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا "ثروتمندتر شده‌اند."

فهرست امسال نشان می‌دهد که افزایش ثروت ۱۰۰۰ ثروتمند بریتانیا نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد بوده است که در مجموع مقدار بی‌سابقه ۶۵۸ میلیارد پوند به ثروت آنها افزوده شده است.

در صدر این فهرست نام برادران هندوجا قرار دارد که در مسکن، بهداشت و صنایع نفت و گاز سرمایه‌گذاری کرده‌اند و ثروت آنها در سال جاری ۱۶.۲ میلیارد پوند رسیده است که نسبت به سال گذشته ۳.۲ میلیارد افزایش داشته است.

رابرت واتز، تهیه‌کننده فهرست ثروتمندان ساندی تایمز در توضیح نتایج به دست آمده از این فهرست می‌گوید: "در حالی که خیلی از ما نگران پیامدهای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بودیم، بسیاری از ثروتمندترین افراد این کشور آرامش خود را حفظ کرده‌اند و به کسب میلیاردها پوند ادامه داده‌اند."

به گفته آقای واتز احیای بازار بورس پس از همه‌پرسی سال گذشته در بریتانیا از عوامل اصلی جهش مقدار ثروت افراد ثروتمند در این کشور است.

پیش از همه‌پرسی سال گذشته در بریتانیا بسیاری از کارشناسان انتظار داشتند که بازار گرفتار رکود شود اما این اتفاق نیفتاد.

رابرت واتز می‌گوید: "یک بازار بورس پررونق معمولا بر ثروت ثروتمندان می‌افزاید و پس از همه‌پرسی تابستان گذشته قیمت سهام افزایش یافته است."

از میان ۲۰ ثروتمند برتر فهرست ساندی تایمز، تنها خانواده وستون نسبت به سال گذشته ۵۰۰ میلیون پوند از ثروت ۱۰ میلیارد پوندی خود را از دست داده‌اند که به دلیل کاهش ۲۱ درصدی قیمت سهام شرکت چند ملیتی مواد غذایی اسوسیتد بریتیش فودز بوده است.

بیشترین افزایش ثروت نصیب لاکشمی میتال، مدیر بزرگترین کمپانی فولاد دنیا، شد که ۶ میلیارد پوند به ۱۳ میلیارد پوند او افزوده شده است.

دیگر ثروتمندان قابل توجه در فهرست ساندی تایمز به ترتیب زیر هستند:

  • دوک وست‌مینستر، هیو گراونر، تنها متولد بریتانیا در میان ده ثروتمند برتر فهرست ساندی‌تایمز است. او که ۲۶ سال سن دارد، وقتی سال گذشته ثروت خانوادگیش را به ارث برد، ثروتمندترین فرد زیر سال جهان شد.
  • علی‌شیر عثمانف، که صاحب ۳۰ درصد سهام باشگاه فوتبال آرسنال است، بیش از ۴ میلیارد به ثروت نزدیک به ۱۲ میلیارد پوندی خود نسبت به سال گذشته افزوده است.
  • سر جیمز دایسون، مخترع بریتانیایی و مدیر شرکت لوازم خانگی دایسون، که از حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود نسبت به سال گذشته ۲.۸ میلیارد دلار به ثروت خود افزوده است. او اولین ثروتمند خودساخته بریتانیایی بود که سال گذشته توانست از سد ثروت ۵ میلیارد دلار عبور کند.
  • زلاتان ابراهیموویچ، بالاترین میزان ثروت را در میان ستارگان فوتبال دارد که به تازگی وارد فهرست ثروتمندان ساندی‌تایمز شده‌اند. ثروت او پس از انتقال به منچستر یونایتد به ۱۱۰ میلیون پوند رسیده است.
  • ادل، خواننده بریتانیایی، جایگاه خود به عنوان ثروتمندترین خواننده زن تاریخ بریتانیا حفظ کرده است. ثروت ادل با کسب ۴۰ میلیون پوند، در سال جاری به ۱۲۵ میلیون پوند رسیده است.

رابرت واتز می‌گوید: "ما در ترکیب فهرست ثروتمندان، بیشتر و بیشتر شاهد تنوع هستیم. یعنی زنان بیشتر، اقلیت‌های نژادی بیشتر و همچنین افراد بیشتری با داستان زندگی غیرمنتظره وارد این فهرست می‌شوند. نام مرغداران و تولیدکنندگان غذای حیوانات خانگی در کنار مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری و اشراف صاحب شرکت‌های خصوصی سرمایه‌گذاری در فهرست ثروتمندان قرار می‌گیرد."

موضوعات مرتبط