کره شمالی یک آمریکایی دیگر را بازداشت کرد

حق نشر عکس PUST
Image caption آمریکایی بازداشت شده در دانشگاه علوم و فن‌آوری پیونگ یانگ کار می کرد

کره شمالی می‌گوید که یک شهروند دیگر آمریکا را به اتهام ارتکاب اقدامات خصمانه بازداشت کرده است.

کیم هاک-‌سونگ در دانشگاه علوم و فن آوری پیونگ یانگ کار می‌کرد. خبرگزاری دولتی کره شمالی می‌گوید که وی شنبه (شش مه) دستگیر شد و تحت بازجویی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز کیم هاک‌-سونگ پیشتر خود را یک مبلغ مسیحی توصیف کرده که قصد داشت در دانشگاه علوم و فن آوری پیونگ یانگ یک مزرعه آزمایشی راه ‌اندازی کند.

این چهارمین آمریکاییست که در بحبوحه افزایش بین دو طرف، توسط حکومت کمونیستی کره شمالی دستگیر می‌شود.

وزارت امور خارجه آمریکا یکشنبه (هفتم مه) با صدور بیانیه‌ای گفت که از گزارش‌ها مبنی بر دستگیری یک شهروند دیگرش در کره شمالی مطلع است و از طریق سفارت سوئد در پیونگ یانگ - که حافظ منافع ایالات متحده به حساب می‌آید - ماجرا را پیگیری می‌کند.

واشنگتن می‌گوید کره شمالی با بازداشت شهروندان ایالات متحده از آن‌ها به عنوان مهره‌ای برای اعمال فشار و امتیاز گرفتن استفاده می‌کند.

یک آمریکایی دیگر به نام کیم سونگ-‌دوک هم در روز ۲۲ آوریل در حالی قصد خروج از کره شمالی را داشت در فرودگاه پیونگ یانگ بازداشت شد. مقامات کره شمالی گفتند که آقای کیم درصدد براندازی حکومت بود.

او تا یک ماه پیش از بازداشت در دانشگاه علوم و فن‌آوری پیونگ یانگ در رشته حسابداری تدریس می‌کرد. خبرگزاری رسمی کره شمالی از بازجویی وی خبر داده است.

دانشگاه علوم و فن‌آوری پیونگ یانگ توسط مسیحیان تبشیری خارج از کره شمالی در سال ۲۰۱۰ افتتاح شده است و گفته می‌شود شماری از اعضای هیات علمی آن شهروندان آمریکا هستند.

در هفته‌های اخیر تنش بین آمریکا و کره شمالی بر سر آزمایش های موشکی و برنامه هسته ای پیونگ یانگ اوج گرفته است.

کره شمالی به تازگی آمریکا و کره جنوبی را به تلاش برای قتل کیم جونگ اون، رهبر این کشور متهم کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption این شهروند آمریکا - کیم دونگ-چول - هم پیشتر در کره شمالی به ده سال زندان با اعمال شاقه محکوم شده است

موضوعات مرتبط