چالش‌های مکرون در تشکیل دولتی موثر پس از پیروزی انتخاباتی

آقای مکرون در اولین انجام وظیفه رسمی در کنار فرانسوا اولاند رئیس جمهور کنونی فرانسه حق نشر عکس AFP
Image caption آقای مکرون در اولین انجام وظیفه رسمی در کنار فرانسوا اولاند رئیس جمهور کنونی فرانسه در پاریس حلقه گل می گذارد

امانوئل مکرون روز دوشنبه اولین گام هایش به عنوان رئیس جمهور منتخب فرانسه را برای تشکیل دولت برداشت اما چیدن کابینه ای که در اداره کشور موثر باشد برای او بسیار دشوار خواهد بود.

حزب او اعلام کرده است که نام خود را از "به پیش" به "جمهوری به پیش" تغییر خواهد داد.

این حزب باید به سرعت نامزدهایی را پیش از انتخابات پارلمانی ۱۱ و ۱۸ ژوئن انتخاب و معرفی کند. این حزب می خواهد به بزرگترین بلوک پارلمانی بدل شود اما در حال حاضر حتی یک کرسی هم در اختیار ندارد.

آقای مکرون در انتخابات یکشنبه رقیب شدیدا راستگرای خود مارین لوپن را با ۶۶.۱ درصد در مقابل ۳۳.۹ درصد آرا شکست داد.

اما میزان کم مشارکت رای دهندگان و آمار بی سابقه برگه های رای سفید یا غیرقابل استفاده نشان دهنده یاس بسیاری به خصوص در میان چپ افراطی است.

خانم لوپن هم به تلویح از تغییراتی در جبهه ملی صحبت کرده است. مقام های این حزب هم اشاره کرده اند که تغییر نام خواهد داد. اما خانم لوپن قول داده این "نیروی تازه" را در انتخابات پارلمانی هدایت کند.

اداره کشور برای آقای مکرون چقدر دشوار خواهد بود؟

او با دو مشکل عمده روبروست - غیبت کامل در پارلمان و کشوری که به شدت دچار شکاف است.

او نه فقط جوان ترین رئیس جمهور تاریخ این کشور خواهد بود بلکه از سال ۱۹۵۸ که جمهوری مدرن فرانسه تاسیس شد اولین سیاستمدار خارج از دو حزب اصلی است که رهبر کشور می شود.

هرچند او از حمایت گاه اکراه آمیز دو حزب عمده سوسیالیست و جمهوری خواه برخوردار شد اما بیشتر این حمایت به امید شکست دادن مارین لوپن ارائه شد.

به خصوص جمهوری خواهان محافظه کار چشم انتظار عملکردی قوی در انتخابات پارلمانی هستند.

حق نشر عکس EPA

نظرسنجی ها چه می گوید؟

نظرسنجی هایی که به فاصله کوتاهی بعد از پیروزی آقای مکرون منتشر شد حاکیست که او و متحدانش در حزب میانه گرای "مودم" با ۲۴ تا ۲۶ درصد آرا در دور اول انتخابات ۱۱ ژوئن صدرنشین خواهند شد.

حزب جمهوری خواه و جبهه ملی هم حدود ۲۲ درصد آرا را کسب خواهند کرد، ۱۳ تا ۱۵ درصد نصیب چپ افراطی "فرانسه سربلند" خواهد شد و حزب سوسیالیست هم که همچنان از تبعات عدم محبوبیت فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه که عضو این حزب است رنج می برد ۹ درصد آرا را خواهد گرفت.

با این حال سیستم انتخابات پارلمانی پیش بینی نتایج را مشکل می کند.

در این شرایط آقای مکرون ممکن است مجبور شود برای یافتن متحدانی که حاضر به پذیرش مانیفست او باشند وارد داد و ستد گسترده شود.

علت تغییر نام حزب

ریچار فراند دبیرکل حزب گفت این بخشی از تلاش برای گسترش پایگاه حزب است و افزود که آقای مکرون اکنون با توجه به پیروزی انتخاباتی از رهبری حزب کناره گرفته است.

آقای مکرون قصد دارد نامزدهایی برای همه کرسی ها معرفی کند و گفته است که نیمی از آنها تازه واردان عالم سیاست خواهند بود تا خون تازه ای به سیستم تزریق شود. نیم دیگر هم اعضای حزب مودم یا روی گردانندگان از سایر احزاب خواهند بود.

این ایده مطرح شده که نامزدها مجبور به ترک وابستگی حزبی خود نخواهند بود اما باید زیر پرچم "جمهوری به پیش" رقابت کنند.

حق نشر عکس EPA
Image caption خانم لوپن می خواهد نامزدهای حزب جبهه ملی عملکردی قوی در انتخابات پارلمانی داشته باشند

میزان هماهنگی مکرون با رهبران جهان

آقای مکرون از زمان پیروزی با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا صحبت کرده است. آن دو برای دیداری در روز ۲۵ مه در جریان اجلاس رهبران ناتو موافقت کردند.

بیانیه آمریکا در مورد این مکالمه کاملا عادی بود و به "تاریخ طولانی و محکم همکاری" دو کشور اشاره کرد.

اما یک سخنگوی آقای مکرون به سی ان ان گفت که او به آقای ترامپ گفته است که از پیمان تغییرات آب و هوایی پاریس حمایت خواهد کرد. این نگرانی وجود داشته که دولت جدید آمریکا از این پیمان که برای مقابله با گرمایش امضا شده خارج شود.

او همچنین با رهبران آلمان، بریتانیا، ترکیه و کانادا صحبت کرده است.