انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی: نامزد چپگرا 'پیروز می‌شود'

مون و همسرش حق نشر عکس EPA
Image caption مون و همسرش - پیروزی مون به یکدهه زمامداری محافظه‌کاران پایان خواهد داد

پیش‌بینی شده است که مون جا-این، نامزد حزب دموکراتیک کره جنوبی در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی چشمگیری دست یابد.

رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی امروز، سه شنبه، ١٩ اردیبهشت (٩ مه) برگزار شده و تحلیلگران براساس پرسش از رای‌دهندگان هنگام خروج از مراکز اخذ رای پیش‌بینی کرده‌اند که آقای مون بیش از ٤١ در صد آرا را کسب کند. هونگ جون-پیو، دادستان سابق کره جنوبی و رقیب محافظه‌کار او از حزب آزادی کره اندکی بیش ا ز ٢٣ درصد آرا را به دست آورد.

رای‌گیری در این انتخابات ساعت ۲۰ به وقت محلی پایان یافت و انتظار می‌رود نتیجه نهایی تا بامداد روز چهارشنبه ۱۰ می اعلام شود.

حزب چپگرای دموکراتیک کره جنوبی با اتحادیه‌های کارگری این کشور ارتباط نزدیک دارد و در صورت تایید پیروزی مون جا-این، نتیجه این انتخابات به حدود یک دهه حکومت محافظه‌کاران در کره جنوبی خاتمه خواهد داد.

انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی به دلیل برکناری پارک گون-هه، رئیس جمهوری سابق برگزار شده است. خانم پارک به سوء استفاده از قدرت و ارتباط با یک ماجرای فساد مالی در دفتر رئیس جمهوری متهم بود و در ماه مارس سال جاری، دادگاه قانون اساسی کره جنوبی مصوبه پارلمان در مورد عدم صلاحیت او را تایید کرد و به برکناری او رای داد.

حق نشر عکس EPA
Image caption هونگ جون-پیو نامزد محافظه‌کاران با فاصله فراوان پس از مون قرار گرفته است

در انتخابات جاری سیزده نامزد از احزاب و گروه‌های مختلف شرکت داشته‌اند اما رقابت اصلی بین آقایان مون و جون در جریان بوده است.

مون جا-این در جریان مبارزات انتخاباتی از کاهش تنش با کره شمالی و همچنین اصلاحات در ساختار تجاری کره جنوبی حمایت کرده است.

شماری از موسسات تجاری و صنعتی عمده کره جنوبی همچنان تحت تسلط خانواده‌های بنیانگذاران آنها هستند و برخی از کارشناسان کره‌ای خواستار تصویب مقرراتی برای افزایش شفافیت عملیات آنها شده‌اند. در جریان رسیدگی به ماجرای سوء استفاده خانم پارک از قدرت، ارتباط بعضی از شرکت‌های بزرگ با این ماجرا آشکار شد.

یکی دیگر از وعده‌های انتخاباتی آقای مون افزایش هزینه دولت به منظور تسریع روند رشد اقتصادی کره جنوبی بوده است.

آقای مون در انتخابات سال ٢٠١٢ نیز شرکت داشت اما از خانم پارک گون-هه شکست خورد.

در صورتی که پیروزی مون جا-این تایید شود، مراسم ادای سوگند او روز چهارشنبه برگزار خواهد شد و یکی از اولین اقدامات رئیس جمهوری جدید معرفی نخست وزیر به منظور تشکیل کابینه خواهد بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption انتخابات کره جنوبی با شرکت نامزدهایی از احزاب و گروه‌های مختلف برگزار شده است

موضوعات مرتبط