نخست وزیر پیشین فرانسه می‌خواهد به مکرون بپیوندد

والس و مکرون حق نشر عکس AFP
Image caption امانوئل والس (راست) پیشتر از امانوئل مکرون (چپ) حمایت کرده بود

مانوئل والس، نخست وزیر پیشین فرانسه از حزب سوسیالیست، گفته است که می‌خواهد برای انتخابات پارلمانی ماه آینده از طرف حزب امانوئل مکرون نامزد شود. آقای مکرون روز یکشنبه با ۶۵ درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پیروز شده است.

آقای والس گفته که حزب سوسیالست مرده و او می‌خواهد به "جنبش" امانوئل مکرون و حزب "جمهوری به پیش" او بپیوندد.

او با اشاره به ارزش‌های سکولاریسم و برابری زن و مرد گفته است که جمهوری فرانسه ارزشمندترین چیزی است که مردم فرانسه دارند و این جمهوری هم‌اکنون شرایط حساسی را از سر می‌گذراند.

مانوئل والس در سال ۲۰۱۴ نخست وزیر فرانسه شد و سال گذشته برای نامزدی ریاست جمهوری از طرف حزب سوسیالیست از مقام خود استعفا کرد. آقای والس نتوانست در رقابت‌های درون حزبی برای نامزدی حزب سوسیالیست پیروز شود و پس از آن در انتخابات از امانوئل مکرون حمایت کرد.

ابراز تمایل مانوئل والس با استقبال گرم حزب امانوئل مکرون روبرو نشده است.

بنیامین گریوو، سخنگوی حزب آقای مکرون گفته است که مانوئل والس هنوز برای نامزدی از طرف این حزب ثبت نام نکرده است. او گفت آقای والس مثل هر کس دیگری باید برای نامزدی ثبت نام کند و برای این کار ۲۴ ساعت وقت دارد.

ناظران می‌گویند زمانبندی مانوئل والس برای اعلام پیوستنش به حزب امانوئل مکرون بحران آفرین بوده چرا که او درست قبل از نشست ملی حزب سوسیالیست برای بررسی شکست اخیر این مساله را عنوان کرده است.

بنوا آمون، نامزد سوسیالیست‌ها، در دور اول انتخابات تنها ۶ درصد رای‌ها را کسب کرد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور منتخب فرانسه، از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ عضو حزب سوسیالیست بود، اما پس از جدایی از آن، در سال ۲۰۱۶ حزب به پیش را تاسیس کرد. نام این حزب به جمهوری به پیش تغییر کرده است.