ادعاهای مدیر اف‌بی‌آی درباره ای‌میل‌های کلینتون 'دقیق نبود'

آقای کومی هفته پیش در یک کمیته سنا شهادت داد حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کومی هفته پیش در کمیته قضایی سنا شهادت داد

یک منبع آگاه در سازمان تحقیقات جنایی آمریکا، اف بی آی، می گوید که مدیر این سازمان هفته پیش در جریان شهادت در کنگره اطلاعات غیردقیقی درباره ای میل های هیلاری کلینتون ارائه کرد.

جیمز کومی به سناتورها گفته بود که هما عابدین، دستیار ارشد خانم کلینتون، "صدها و هزاران" ای میل محرمانه را به همسر وقت خود فوروارد کرده بود.

با این حال مقام هایی که در این باره تحقیق می کنند می گویند شمار ای‌میل‌ها نه فقط خیلی محدود بود بلکه محرمانه هم نبود.

خانم کلینتون نامزد حزب دمکرات در انتخابات آقای کومی را به خاطر شکست انتخاباتی اش مقابل دونالد ترامپ مقصر دانسته است.

آن تحقیقات به استفاده خانم کلینتون به عنوان وزیر خارجه در دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از یک ای میل و سرور شخصی برای انجام وظایف دولتی مربوط می شد.

آقای کومی در جریان مبارزات انتخاباتی دو بار، ابتدا در ماه ژوئیه و بعد در ماه اکتبر، از تحقیقات اف بی آی درباره خانم کلینتون خبر داد.

او هفته پیش با حضور در کمیته قضایی مجلس سنا گفت: "به نظر می رسد هما عابدین عادت داشته به طور مرتب ای میل ها را به او (شوهر وقتش آنتونی وینر) فوروارد کند تا او آنها را چاپ کند و خانم عابدین بعدا آنها را تحویل وزیر خارجه (خانم کلینتون) بدهد."

او در مقطعی دیگر گفت که مشاور خانم کلینتون "صدها و هزاران ای میل، که بعضی از آنها حاوی اطلاعات محرمانه بود را فوروارد کرد."

اما منابع آگاه نزدیک به تحقیقات اف بی آی به رسانه های آمریکایی گفته اند که خانم عابدین فقط مجموعه کوچکی ای میل را برای شوهرش می فرستاد تا او چاپ کند و در آن زمان مهر محرمانه هم نداشت.

مقام ها به نشریه "پروپابلیکا" گفتند که بعضی از ای میل های خانم عابدین ممکن است در نتیجه پر شدن تلفن بلکبری او که برای کار استفاده می کرد روی کامپیوتر شوهرش ذخیره شده باشد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانم کلینتون آقای کومی را به خاطر شکست در انتخابات مقصر دانسته است

اف بی آی مشغول بررسی این مساله است که چگونه باید بیانیه غیردقیق مدیر این سازمان را به اطلاع کنگره برساند.

آقای کومی در کمیته سنا گفته بود که "کمی دچار حالت تهوع" می شود وقتی فکر می کند که بیانیه او در جریان مبارزات ممکن است بر نتیجه انتخابات اثر گذاشته باشد.

او در ماه ژوئیه گفته بود که خانم کلینتون مرتکب تخلفی قابل پیگرد نشده اما چهار ماه بعد چندین روز پیش از انتخابات ناگهان به کنگره گفت که اف بی آی تحقیقاتی را درباره ای میل های خانم کلنیتون سر گرفته است.

با این حال او چند روز بعد بار دیگر گفت خانم کلینتون مرتکب تخلفی نشده.

بیشتر بخوانید: