درخواست والس برای نامزدی از سوی حزب رئیس جمهوری فرانسه رد شد

والس حق نشر عکس Getty Images
Image caption تقاضای والس برای نامزدی حزب جمهوری به پیش در انتخابات پارلمانی مورد قبول حزب قرار نگرفت

حزب رئیس جمهوری فرانسه درخواست مانوئل والس، نخست وزیر سابق این کشور برای نامزدی این حزب در انتخابات پارلمانی را رد کرده است.

ژان پل دلوآ، رئیس کمیته پذیرش حزب "جمهوری به پیش!" روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت (۱۰ مه) در مصاحبه‌ای در مورد درخواست آقای والس گفت که تقاضانامه‌های افرادی به عنوان نامزد این حزب در انتخابات مورد قبول قرار می گیرد که دارای ضوابط و شرایط لازم باشند و افزود: "در این مورد به خصوص، کمیته ملی پذیرش نمی‌تواند تقاضای آقای والس برای نامزدی این حزب در انتخابات پارلمانی را بپذیرد."

آقای دلوآ در مورد این ضوابط توضیحی نداد، اما گفت: "از نظر ما، در حال حاضر برای حزب مناسب نیست که آقای والس، علیرغم سوابق قبلی او، به عنوان نامزد حزب در انتخابات شرکت کند، هرچند لازم است که اظهارنظرهای یک نخست وزیر سابق مورد توجه قرار گیرد."

ژان پل دلوآ در عین حال از آنچه که "صداقت و شهامت سیاسی" مانوئل والس می‌خواند، تقدیر به عمل آورد.

+ نخست وزیر پیشین فرانسه می‌خواهد به مکرون بپیوندد

+ مانوئل والس کیست؟

روز گذشته و ساعاتی بعد از اعلام پیروزی امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، گزارش شد که آقای والس درخواست کرده است به عنوان نامزد حزب رئیس جمهوری منتخب در انتخابات پارلمانی ماه آینده شرکت کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ماکرون (چپ) و والس در مجلس فرانسه - ماکرون عضو دولت والس بود

مانوئل والس، که از او به عنوان یکی از سیاستمداران جناح میانه‌رو حزب سوسیالیست نام برده می‌شد، در سال ۲۰۱۴ نخست وزیر فرانسه شد و سال گذشته برای کسب نامزدی ریاست جمهوری از طرف حزب سوسیالیست از مقام خود استعفا کرد. آقای والس نتوانست در رقابت‌های درون حزبی برای نامزدی حزب سوسیالیست پیروز شود و در انتخابات هم از امانوئل مکرون حمایت کرد.

امانوئل مکرون در دولت به رهبری آقای والس عضویت داشت.

در انتخابات ریاست جمهوری، نامزد حزب سوسیالیست نتوانست در مرحله اول انتخابات آراء کافی به دست آورد و به مرحله دوم راه نیافت.

حزب تازه تاسیس "به پیش" در حال حاضر نماینده‌ای در پارلمان فرانسه ندارد، در حالی که پیشبرد برنامه‌های رئیس جمهوری جدید مستلزم تصویب لوایح حاوی این برنامه‌هاست.

این حزب امیدوار است که در انتخابات پارلمانی ماه ژوئن قادر به کسب تعداد کافی کرسی باشد تا بتواند دست کم از طریق ائتلاف با احزاب دیگر، از حمایت لازم پارلمانی برای پیاده کردن اهداف رئیس جمهوری برخوردار شود.

برخی ناظران این احتمال را مطرح کرده‌اند که احزاب سنتی و قدیمی‌تر که در انتخابات ریاست جمهوری از حزب آقای مکرون شکست خورده‌اند، ممکن است تمامی تلاش خود را برای جلوگیری از موفقیت این برنامه‌ها به کار گیرند.