ترامپ: رئیس اف‌بی‌آی، اعتبارش را از دست داده بود

Trump and Comey حق نشر عکس Reuters

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در توییتی گفته است که پست ریاست پلیس فدرال آمریکا را با فردی که به گفته وی بتواند اعتبار را به این سازمان برگرداند، جایگزین می‌کند.

وی افزوده است که جیمز کومی، رئیس اخراج شده اف بی آی، هم برای دموکراتها و هم جمهوریخواهان اعتبار خود را از دست داده بود.

آقای ترامپ در ارتباط با آنچه نحوه رسیدگی آقای کومی به مساله ایمیل‌های هیلاری کلینتون خوانده است، دیروز (سه‌شنبه ۹ مه) او را به طور ناگهانی اخراج کرد. اما دمکرات‌ها این تصمیم آقای ترامپ را در رابطه با تحقیقات پلیس فدرال آمریکا در مورد ادعای ارتباط کارزار تبلیغات انتخاباتی آقای ترامپ و روسیه تفسیر کرده‌اند.

همزمان از آمریکا گزارش شده است که سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، که در حال دیدار با مقامات آمریکایی است، در پاسخ به سوالی از سوی خبرنگاران در واشنگتن مبنی بر اینکه آیا موضوع اخراج آقای کومی بر مذاکراتش با مقامات آمریکایی تاثیر خواهد گذاشت گفت: "شوخی می‌کنید."

تصمیم کاخ سفید حاکی از اینکه "به مدیریت جیمز کومی پایان داده شده و اخراج شده است" محافل سیاسی واشنگتن را حیرت زده کرد.

درخواست تحقیقات مستقل

به دنبال اخراج ناگهانی جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، مقامات حزب دموکرات‌ خواهان انجام تحقیقات مستقلی در این خصوص و همچنین رابطه فعالیت ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و روسیه شده‌اند.

براساس گزارش‌ها از آمریکا برخی از اعضای حزب جمهوریخواه نیز با دمکرات‌ها همگام شده و خواهان انجام تعیین دادستان و یا کمیسیونی مستقل برای انجام تحقیق در این رابطه شده‌اند.

برخی دیگر از اعضای حزب جمهوریخواه مانند سناتور لیندزی گراهام، گفته‌اند که انتصاب مدیر تازه برای اف‌بی‌ای به برگرداندن اعتماد به پلیس فدرال آمریکا، کمک خواهد کرد.

مارکو روبیو، که نامزد انتخابت ریاست جمهوری آمریکا بود، در واکنشی گفته است که از این تصمیم "تعجب" کرده اما افزوده است که به هر صورت این تصمیم رئیس جمهور است.

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت در سنای آمریکا، در بیانیه‌ای گفته است "هنگامی که نامزدی برای این پست معرفی شد، ما روند مناسب، کامل و منصفانه برای جانشینی (این مقام) را انجام خواهیم داد."

اخراج

اعلام خبر اخراج آقای کومی هنگامی منتشر شد که او در لس آنجلس برای تعدادی از ماموران عملیاتی و کارمندان اف‌بی‌آی در حال سخنرانی بود. در حین سخنرانی، یکی از دستیاران آقای کومی به وی یادداشتی داد مبنی بر اینکه وی اخراج شده است. به گفته نیویورک تایمز ظاهرا در ابتدا آقای کومی فکر می کند که این یادداشت یک شوخی است.

آقای کومی، ۵۶ ساله، چهار سال پیش به این سمت منصوب شد و شش سال دیگر تا پایان دوره کاری او باقی بود.

کاخ سفید تاکید کرده است که اخراج رئیس اف‌بی‌آی به دلیل عدم مدیریت کارآمد در ارتباط با ایمیل‌های خانم کلینتون بوده است. اما دمکرات‌ها این تصمیم آقای ترامپ را در رابطه با تحقیقات پلیس فدرال آمریکا در مورد ادعای ارتباط کارزار تبلیغات انتخاباتی آقای ترامپ و روسیه تفسیر کرده‌اند.

سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دمکرات‌ها در سنا عصر دیروز سه‌شنبه (۹ مه) در واکنش به اخراج آقای کومی در یک کنفرانس خبری گفت: "آیا این تحقیقات بیش از حد به حلقه رئیس جمهور نزدیک شده است؟" و افزود: "به نظر نمی‌رسد این تحول تصادفی باشد."

سناتور مارک وارنر هم گفت که اخراج آقای کومی "مایه خشم" و "سوءظن برانگیز" است.

Image caption حکم اخراج جیمز کومی که به امضای دونالد ترامپ رسیده است

سناتور دمکرات شلدون وایتهاس، که عضو کمیته قضایی است، خواستار تحقیق در این باره شد. او در بیانیه‌ای نوشت: "درحالی که اف‌بی‌آی درحال تحقیق درباره کاخ سفید است، اخراج مدیر اف‌بی‌آی سوال‌های فوق العاده بزرگی پدید می‌آورد و سنا باید تا عمق قضیه برود. آمریکایی‌ها باید اطمینان داشته باشند که وزارت دادگستری نقش سنتی خود دایر بر پیگیری جسورانه حقایق را دنبال می‌کند و هر کسی که صرنظر از پستش قانون را زیر پا گذاشته تحت پیگرد قرار می گیرد."

ایمیل‌های کلینتون

خانم کلینتون، نامزد حزب دمکرات در انتخابات، آقای کومی را به خاطر شکست انتخاباتی‌اش مقابل آقای ترامپ مقصر دانسته است. آن تحقیقات به استفاده خانم کلینتون به عنوان وزیر خارجه در دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، از یک ایمیل و سرور شخصی برای انجام وظایف دولتی مربوط می‌شد.

آقای کومی در جریان مبارزات انتخاباتی دو بار، ابتدا در ماه ژوئیه و بعد در ماه اکتبر، از تحقیقات اف‌بی‌آی درباره خانم کلینتون خبر داد.

او در ماه ژوئیه گفته بود که خانم کلینتون مرتکب تخلفی قابل پیگرد نشده اما چهار ماه بعد و چند روز پیش از انتخابات ناگهان به کنگره گفت که اف‌بی‌آی تحقیقاتی را درباره ایمیل‌های خانم کلنیتون از سر گرفته است. با این حال او چند روز بعد بار دیگر گفت خانم کلینتون مرتکب تخلفی نشده است.

طرفداران حزب دموکرات نیز پیشتر گفته بودند که عملکرد آقای کومی در زمینه تحقیقات پیرامون ماجرای استفاده خانم کلینتون از یک ایمیل شخصی برای امور اداری در زمان تصدی وزارت امور خارجه به موقعیت خانم کلینتون در رقابت‌های انتخاباتی آسیب رساند و باعث شکست او شد.

همزمان بسیاری نیز ابراز شگفتی کرده‌اند که آقای کومی به خاطر نحوه رسیدگی به مساله ایمل‌های خانم کلینتون اخراج شده باشد به این دلیل که آقای ترامپ قبلا در این مورد از آقای کومی تمجید کرده بود.

آقای ترامپ در آخرین روزهای مبارزات انتخاباتی گفته بود که آقای کومی برای بازگشایی تحقیقات مربوط به خانم کلینتون "دل و جرات" نشان داده و افزود که این اقدام "وجهه او را احیا کرد."

تحقیقات درباره روسیه

آقای کومی که در هفته‌های گذشته بارها برای پاسخگویی به کنگره آمریکا رفته بود. وی ماه گذشته به سناتورها گفته بود اف‌بی‌آی‌ در حال تحقیق بروی تلاش دولت روسیه برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جیمز کومی به حکم باراک اوباما مدیر اف.بی.آی شده بود اما آقای ترامپ گفته بود که به او اطمینان دارد

آقای کومی به کنگره گفته بود این تحقیقات شامل "بررسی ماهیت هر رابطه‌ای میان افراد مرتبط با ستاد (انتخاباتی) ترامپ و دولت روسیه می‌شود."

رئیس اف‌بی‌آی همچنین گفته بود هر هماهنگی احتمالی میان ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و اقدامات دولت روسیه در دست بررسی است. به گفته او اف‌بی‌آی همچنین احتمال وقوع هرگونه جرم را ارزیابی خواهد کرد.

آقای کومی در ماه مارس گفته بود این تحقیقات "خیلی پیچیده" است و او نمی‌تواند جدولی زمانی برای تکمیل آن ارائه کند. او تاکید کرده بود: "ما حقایق را دنبال خواهیم کرد، صرف نظر از اینکه ما را به کجا هدایت کنند."