سنا رسما خواستار دریافت اسناد مربوط به تحقیقات روسیه از مایکل فلین شد

فیلین روز 13 فوریه در کاخ سفید حق نشر عکس Reuters

روسای کمیته اطلاعاتی سنا در کنگره آمریکا روز چهارشنبه اعلام کردند که طی درخواستی قانونی خواستار تحویل اسناد مرتبط با تحقیقات مربوط به مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ از سوی مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی دونالد ترامپ، شده اند.

سناتور ریچارد بر رئیس جمهوری خواه این کمیته و سناتور مارک وارنر معاون دمکرات کمیته نوشتند که کمیته آنها ابتدا در روز ۲۸ آوریل ۲۰۱۷ خواستار دریافت این اسناد از ژنرال فلین شده بود اما او به توصیه وکلایش از این کار خودداری کرد.

اما طبق درخواست تازه آقای فلین مجبور به پیروی خواهد بود.

به گزارش واشنگتن پست آقای بر صبح چهارشنبه گفت: "تا این لحظه همه چیز داوطلبانه بود، و ما با خیلی ها مصاحبه کرده ایم و من مایلم این روند همچنان داوطلبانه ادامه یابد."

او افزود "اما اگر چیزهایی (اسناد) که ما لازم داریم ارائه نشود، ابزارهای متعددی در اختیار داریم" که اشاره ای به حکم درخواست قانونی تحویل مدارک است.

آقای فلین در ماه فوریه پس از گمراه کردن معاون رئیس جمهور آمریکا در مورد محتوای مکالمات با سفیر روسیه در آمریکا مجبور به استعفا شد.

اف بی آی (سازمان تحقیقات فدرال) و کمیته های اطلاعاتی سنا و مجلس نمایندگان مشغول بررسی تماس های او با روسیه در جریان مبارزات انتخاباتی هستند که بخشی از تحقیقات وسیع تر در مورد ادعاهای تلاش مسکو برای کمک به دونالد ترامپ در انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ است.

در پایان ماه مارس گزارش شده بود که مایکل فلین خواستار دریافت مصونیت قضایی برای شهادت دادن در کنگره در مورد مداخله روسیه در انتخابات شده است.

وکیل مایکل فلین گفت که او "داستانی برای گفتن دارد" اما باید در برابر "پیگیرد غیرعادلانه" از خود محافظت کند.

حق نشر عکس EPA
Image caption پوتین ادعای دخالت در انتخابات آمریکا را "یاوه" خوانده

آقای فلین که یک ژنرال بازنشسته است ابتدا تکذیب کرده بود که درباره تحریم های دولت باراک اوباما با سرگی کیسلیاک سفیر روسیه گفتگو کرده بود.

اما او پس از فاش شدن محتوای تماس تلفنی اش با آقای کیسلیاک و فاش شدن این مساله که وزارت دادگستری در مورد اظهارات گمراه کننده او و آسیب پذیری اش در برابر باج خواهی روسیه به کاخ سفید گزارش داده بود استعفا کرد.