هشدار ترامپ به رئیس سابق اف‌بی‌آی: از درز اطلاعات به رسانه‌ها خودداری کنید

ترامپ حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ به کومی در مورد درز اطلاعات به رسانه‌ها هشدار داده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به جیمز کومی، رئیس برکنار شده پلیس فدرال آمریکا - اف‌بی‌آی - گفته است از افشای محتوای گفتگوهایشان به رسانه‌های خبری خودداری کند.

آقای ترامپ در مطلبی در توئیتر خود در روز جمعه، ۲۲ اردیبهشت (۱۲ مه) نوشت: "بهتر است جیمز کومی قبل از اینکه درز [مطلب] به مطبوعات را شروع کند امیدوار باشد که نواری از گفتگوهای ما وجود نداشته باشد."

این هشدار ظاهرا در واکنش به گمانه‌زنی برخی رسانه‌ها در مورد علت تصمیم رئیس جمهوری آمریکا به برکناری آقای کومی نوشته شد.

نیویورک تایمز پیشتر گزارش داده بود که آقای کومی پیشتر در سال جاری از اعلام "وفاداری" نسبت به آقای ترامپ در جریان یک مراسم شام در کاخ سفید خودداری کرده بود. رئیس جمهور آمریکا این اتهام را رد کرده است.

شماری از اعضای ارشد حزب دمکرات در مجلس نمایندگان فورا از آقای ترامپ خواستند اگر چنین نوارهایی در اختیار دارد تحویل دهد.

جان کانیرز و الایجا کامینگز از اعضای کمیته های قضایی و نظارتی این مجلس در نامه خود به کاخ سفید نوشتند که "مرعوب کردن یا تهدید یک شاهد بالقوه (اشاره به کومی) با هدف نفوذ، به تاخیر انداختن یا جلوگیری از شهادت رسمی جرم است."

+ترامپ 'از همان ابتدا برکناری کومی را مد نظر قرار داده بود'

+دونالد ترامپ می‌گوید پلیس فدرال درباره او تحقیق نمی‌کند

+ترامپ: رئیس اف‌بی‌آی اعتبارش را از دست داده بود

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید بعدا در روز جمعه گفت که آقای ترامپ دیگر حرفی برای گفتن در مورد "نوارهای صوتی" ندارد اما گفت توییت رئیس جمهور "تهدیدی" علیه آقای کومی نبوده است.

عصر سه‌شنبه، دفتر رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که رئیس جمهوری بر اساس توصیه وزیر دادگستری و معاون وزارت دادگستری تصمیم به اخراج رئیس اف.بی.آی گرفته است. در نامه آقای ترامپ، نظر وزیر دادگستری در مورد عدم شایستگی رئیس اف‌بی‌آی دلیل اخراج او عنوان شده بود.

اما آقای ترامپ بعدا روز پنجشنبه در مصاحبه با شبکه ان بی سی گفت او از قبل تصمیم به اخراج کومی گرفته بود و صرفنظر از توصیه وزارت دادگستری چنین می کرد.

اخراج آقای کومی انتقادات و سئوالاتی را در مورد انگیزه تصمیم رئیس جمهوری در پی داشته است. برخی اعضای حزب دموکرات این سئوال را مطرح کرده‌اند که آیا این تصمیم با تحقیقات رئیس اف‌بی‌آی در مورد اعمال نفوذ روسیه در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ارتباط داشته است یا نه.

بعضی منابع نیز بدون توجه به علت برکناری رئیس اف‌بی‌آی، نحوه اعلام تصمیم رئیس جمهوری را غیرعادی دانسته و مورد انتقاد قرار داده‌اند.

گزارش شده است که آقای کومی اخیرا از وزارت دادگستری خواسته بود منابع بیشتری برای تحقیقات مربوط به روسیه اختصاص دهد.

حق نشر عکس AFP
Image caption برکناری کومی سئوالاتی را در پی داشته است