حزب آنگلا مرکل در ایالت کلیدی آلمان پیروز شد

آرمین لاشت، شناخته‌شده‌ترین نامزد حزب سی‌دی‌یو در وست‌فالیا راین حق نشر عکس Reuters
Image caption آرمین لاشت، شناخته‌شده‌ترین نامزد حزب دموکرات مسیحی در وست‌فالن بود که امروز پیروزی تاریخی خود را جشن گرفت

نتایج اولیه شمارش آرا در پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان نشان می‌دهد اتحادیه دمکرات مسیحی که آنگلا مرکل، صدراعظم را در راس قدرت دارد، توانسته حزب سوسیال دمکرات را شکست دهد.

آن طور که حزب خانم مرکل مدعی است توانسته ۳۴.۵درصد آرا را به خود اختصاص دهد و گوی رقابت را در ایالت وستفالن راین از حزب رقیب، سوسیا دموکرات، که حدود ۳۰.۵ درصد آرا را کسب کرده برباید.

نتایج انتخابات در ایالت وست‌فالن راین یکی از معیارهای پیش‌بینی برای انتخابات سراسری ماه سپتامبر در آلمان است.

پیروزی حزب خانم مرکل در این ایالت همچنین تاریخی خوانده شده چرا که وست‌فالن راین، پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان، از زمان جنگ جهانی دوم تا امروز اغلب در کنترل سوسیال دمکرات‌ها بوده است.

به همین علت هم رهبر حزب سوسیال دمکرات آلمان، مارتین شولز، امروز را "روز سختی" برای تاریخ اس‌پی‌دی ارزیابی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

بزرگترین قمار سیاسی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان

انتخابات آلمان: پیروزی در گام اول برای حزب مرکل

جدی‌ترین رقیب آنگلا مرکل رسما وارد مبارزات انتخاباتی شد

سیاست‌های مهاجرپذیری، 'عامل' شکست حزب آنگلا مرکل در انتخابات ایالتی آلمان

کناره‌گیری سیاستمدار آلمانی از حزب مرکل در انتقاد به موضوع مهاجرت

رای دهندگان در این انتخابات محلی برای انتخاب نمایندگان ایالت به پای صندوق رفته بودند و با توجه به نتایج به دست آمده انتظار می‌رود اکنون رهبری در پارلمان و نهاد قانونگذاری وست‌فالن راین که تاکنون در کنترل ائتلافی حزب سبز و سوسیال دمکرات‌ها بود، دگرگون شود.

پیروزی برای حزب خانم مرکل امروز در حالی روی داد که نتایج اولیه حکایت از رشد ۸.۶ درصدی آرای اتحادیه دمکرات مسیحی نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۲ داشت و در سوی دیگر تقریبا به همین اندازه آرای سوسیال دمکرات‌ها ریزش داشت.

مارتین شولز، رهبر اس‌پی‌دی پیش‌بینی کرده بود با پیروزی در وست‌فالن راین حزب او قادر خواهد بود از هم اکنون به فکر انتخاب صدراعظم بعدی آلمان باشد اما اکنون با شکست در برابر سی‌دی‌یو، این آنگلا مرکل است که می‌تواند بسیار امیدوارتر خود را برای کسب چهارمین دور صدراعظمی آلمان آماده کند.

موضوعات مرتبط