اسرائیل و آمریکا 'به همکاری نزدیک اطلاعاتی ادامه خواهند داد'

حق نشر عکس AFP
Image caption ران درمر (اول از راست) ابراز امیدواری کرده که روابط اسرائیل با آمریکا "تحت رهبری دونالد ترامپ" گسترش و تعمیق بیشتری بیابد

مقامات اسرائیلی بر ادامه همکاری نزدیک اطلاعاتی با آمریکا تاکید کرده‌اند.

روز گذشته، رسانه‌های خبری آمریکا گزارش کردند که به احتمال زیاد، اسرائیل منبع اطلاعاتی در مورد دولت اسلامی - داعش - بوده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ملاقات با وزیر خارجه و سفیر روسیه "فاش" کرد. به نقل از بعضی کارشناسان گزارش شد که ممکن است افشای این اطلاعات و منبع آن باعث شود اسرائیل در تبادل اطلاعات حساس با آمریکا احتیاط به خرج دهد و این وضعیت روابط اطلاعات بین دو کشور را با محدودیت مواجه کند.

رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته با وزیر خارجه روسیه و سفیر آن کشور در آمریکا در کاخ سفید دیدار کرد. بعضی رسانه‌های خبری به نقل از مقامات دولتی که از آنان نامی نبرده‌اند، نوشتند که آقای ترامپ مطالبی را در مورد تحرکات داعش در سوریه در این ملاقات مطرح کرد که به عنوان اطلاعات طبقه‌بندی شده از سوی "یک کشور متحد" در اختیار آمریکا قرار گرفته بود.

در پی انتشار این گزارش‌ها، ران درمر، سفیر اسرائیل در آمریکا، با ارسال اطلاعیه‌ای به روزنامه نیویورک تایمز هرگونه تاثیر منفی این واقعه بر روابط اطلاعاتی با آمریکا را منتفی دانسته است. آقای درمر در نامه خود نوشته است: "اسرائیل نسبت به روابط خود با آمریکا در زمینه تبادل اطلاعات اعتماد کامل دارد و در انتظار تعمیق روابط در سال‌‌های آینده تحت رهبری دونالد ترامپ است."

حق نشر عکس EPA
Image caption دونالد ترامپ با لاوروف (چپ) و سفیر روسیه در آمریکا - ترامپ طرح اطلاعات محرمانه در دیدار با مقامات روسی را "حق مسلم" خود دانسته است

پیشتر، آقای ترامپ در توئیتر خود نوشته بود که به عنوان رئیس جمهوری "حق مسلم" او بوده است تا اطلاعاتی را که مبادله آن را برای مقابله با تروریسم لازم می‌دانسته با کشورهای فعال در این زمینه مطرح کند. وی بعدا دیدار خود با وزیر خارجه روسیه را "بسیار بسیار موفقیت آمیز" توصیف کرد.

رسانه‌های خبری نوشته‌اند که مشخص نیست که رئیس جمهوری یا سایر مقامات حاضر در جلسه از حساسیت این اطلاعات آگاهی داشتند اما ظاهرا با توزیع یادداشت‌های این جلسه بین اعضای شورای امنیت ملی، نهادهای اطلاعاتی جهت ارزیابی آثار افشای این اطلاعات جلساتی تشکیل دادند. به نظر می‌رسد این نهادها نگران آن بودند که اظهارات آقای ترامپ امکان آن را به سازمان‌های اطلاعاتی روسیه داده باشد تا با قراردادن مطلب مطرح شده در جلسه در کنار اطلاعاتی که خود در اختیار دارند، منبع و نحوه گردآوری این اطلاعات را تشخیص دهند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پرچم دولت اسلامی بر فراز کلیسایی در رقه - گفته شده اطلاعات افشا شده به تحرکات اعضای داعش در رقه ارتباط داشته است

در مورد ماهیت این اطلاعات جزئیاتی در دست نیست اما برخی رسانه‌های آمریکایی گمان می‌کنند که احتمالا موضوع آن سفر شماری از اعضای گروه دولت اسلامی از شهر رقه در سوریه به سایر شهرهای تحت تسلط این گروه بوده است. این نگرانی وجود دارد که ممکن است دولت اسلامی، که با افزایش فشار نیروهای متحد و تحت حمایت آمریکا و ائتلاف به رهبری آن کشور مواجه است، در نظر داشته باشد به اقداماتی در کشورهای غربی دست بزند یا هواپیماهای مسافربری آنها را هدف قرار دهد.

در واکنش به جنجال اخیر در مورد افشای اطلاعات محرمانه توسط رئیس جمهوری آمریکا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته است که در ملاقات دونالد ترامپ و وزیر خارجه روسیه در کاخ سفید "هیچگونه اطلاعات طبقه‌بندی شده مطرح نشد." وی افشاگری رسانه‌ها در این مورد را "جعلی" توصیف کرده است. آقای ترامپ نیز بارها رسانه‌های خبری را به انتشار اخبار و گزارش‌های "جعلی" متهم کرده است.

همزمان، برخی کارشناسان اسرائیلی گفته‌اند که با وجود موضع رسمی سفیر آن کشور در آمریکا در مورد ادامه و تقویت همکاری اطلاعاتی با آمریکا، افشای نقش و احتمالا نحوه عمل اسرائیل در گردآوری چنین اطلاعاتی در مورد سوریه به احتمال زیاد باعث نگرانی تشکیلات اطلاعاتی این کشور خواهد شد.

روزنامه هاآرتص گزارشی به قلم یک کارشناس اسرائیلی منتشر کرده که ضمن تاکید بر اینکه بعید است "روابط ارزشمند" اسرائیل با آمریکا بر سر یک مورد بی احتیاطی رئیس جمهوری آمریکا تضعیف شود، افزوده است که اظهارات دونالد ترامپ در این مورد که به عنوان رئیس جمهوری، حق مسلم او بوده است تا به منظور مقابله با تروریسم، اطلاعات محرمانه را با کشورهای همسو با این هدف مطرح کند قطعا درست است. وی در عین حال افزوده که اگر پیشتر هماهنگی کافی با کارشناسان اطلاعاتی به عمل آمده بود، از منبع و نحوه گردآوری این اطلاعات حفاظت می‌شد.

این کارشناس افزوده است که به نظر می‌رسد ماهیت این اطلاعات چنان بوده است که حتی آمریکا آن را حتی در اختیار متحدان اطلاعاتی نزدیک خود هم قرار نداده بود.