نیمی از کابینه جدید فرانسه زن هستند

لورا فلسل حق نشر عکس AFP
Image caption لورا فلسل، وزیر ورزش جدید فرانسه، شمشیرباز حرفه‌ای است

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، اعضای هیات دولت خود را با در نظر گرفتن برابری جنسیتی معرفی کرده است و ۱۱ نفر از ۲۲ وزیر او زن هستند.

براساس این فهرست، سیلوی گولار، وزیر دفاع فرانسه خواهد بود و لورا فلسل، قهرمان المپیک در رشته شمشیربازی، وزیر ورزش می‌شود.

اداره امور وزارت بهداشت به انیس بوزن، وزارت کار به موریل پنیکو و وزارت فرهنگ به فرانسواز نیسن سپرده شده است.

امانوئل مکرون قبلا گفته بود که اگر رییس‌جمهور شود کابینه خود را با در نظر داشتن برابری جنسیتی تشکیل خواهد داد. هرچند از ۵ وزیر ارشد کابینه او، فقط یک نفر در مقام وزیر دفاع، زن است.

در فهرست هیات وزیران جدید فرانسه افرادی با گرایش‌های سیاسی مختلف حضور دارند و گفته می‌شود که تصمیم آقای مکرون برای دست‌چین کردن این افراد از طیف‌های سیاسی گوناگون، زمینه‌ساز آشفتگی در فرانسه شده است.

از جمله رئیس‌جمهور فرانسه برونو لومر را وزیر اقتصاد، ژرار کولوم را وزیر کشور و فرانسوا بایرو را وزیر دادگستری کرده است. آقای لومر یک محافظه‌کار میانه‌رو است، آقای کولوم شهردار سوسیالیت شهر لیون بوده است و آقای بایرو هم یک میانه‌رو کهنه‌کار است.

نیکلا اولو، از طرفداران سرشناس محیط زیست نیز وزیر بوم‌شناسی فرانسه خواهد بود.

حدود ۱۷۰ نفر از نمایندگان مجلس فرانسه در بیانیه‌ای از رویکرد آقای مکرون در تشکیل هیات دولت حمایت کرده‌اند، هرچند صدور این بیانیه انتقاد صدها نماینده دیگر مجلس آن کشور را در پی داشته است.

یکی از این منتقدان، امانوئل مکرون را متهم کرده است که "در حال منفجر کردن" چشم‌انداز سیاسی فرانسه است.

اعلام فهرست وزیران کابینه آقای مکرون مدتی زمان برد تا سابقه مالیاتی نامزدهای پست‌های وزارت بررسی شود و نیز اطمینان حاصل شود که هیچکدام از آنها در انجام وظایف خود به عنوان وزیر با "تضاد منافع" روبه‌رو نخواهند شد.