رئیس‌جمهور برزیل 'میلیون‌ها دلار رشوه گرفته' است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تظاهرات علیه رئیس جمهوری برزیل در شهر بلم به مواجهه پلیس و متعرضان انجامید

بنابر شهادتی که روسای شرکت‌های تجاری در دیوان عالی برزیل طرح کرده‌اند، میشل تامر، رئیس‌جمهوری از سال ۲۰۱۰ تا امروز میلیون‌ها دلار رشوه دریافت کرده است.

اگر چنین شهادت‌هایی با مدارک و تحقیقات قضایی تایید شود بحران جدی برای آقای تامر در پی خواهد داشت؛ کسی که با رای عدم صلاحیت به دیلما روسف، رئیس‌جمهوری برکنار شده، به قدرت رسید، هر چند آقای تامر رسما چنین ادعاهایی را تکذیب کرده و قسم خورده بی‌گناهی خود را اثبات کند.

اتهام جدید دریافت رشوه علیه آقای تامر در حالی طرح می‌شود که او هم اکنون هم در پرونده‌ای دیگر به علت صدور فرمان پرداخت حق سکوت هنگفت به یکی از شاهدان پرونده فساد مالی، تحت بازرسی و تحقیق قضایی است.

با وجود این، دیروز (پنجشنبه) آقای تامر با حضور در برابر دوربین‌های تلویزیونی تاکید کرد که از مقام خود به عنوان رئیس جمهور برزیل، کنار نخواهد رفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption میشل تامر حدود یک سال پیش و بعد از برکنار شدن دیلما روسف به قدرت رسید

جوسلی باتیستا، رئیس کمپانی جی‌بی‌اس برزیل، ادعا کرده آقای تامر در هفته سال گذشته (از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷) رقمی حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار برای فعالیت‌های انتخاباتی و جذب متحد پول دریافت کرده است.

مدیر دیگری مدعی شده حلقه نزدیک به آقای تامر در سال ۲۰۱۴ رقمی حدود ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار در قالب کمک به ستادها و کارزارهای انتخابات دریافت کرده است.

بنابر این شهادت‌ها دو رئیس‌جمهوری پیشین برزیل، دیلما روسف و لولا داسیلوا هم در قالب کارزارهای انتخاباتی و حزبی رقم‌های نجومی از سوی شرکت‌های بازرگانی دریافت کرده‌اند.

آن طور که ادعا شده لولا داسیلوا حدود ۵۰ میلیون دلار و دیلما روسف، رئیس‌جمهوری برکنار شده‌ای که اکنون معاونش، میشل تامر جای او را گرفته، حدود ۳۰ میلیون دلار دریافت کرده است.

این دو رئیس‌جمهوری سابق برزیل هم از ماه‌ها پیش به اتهام فساد و سوء استفاده از قدرت مواجه شده‌اند و تحقیقات پلیس و دادستان‌ها درباره آنها همچنان جاری است.

میشل تامر حدود یک سال پیش بعد از استیضاح و برکناری دیلما روسف به قدرت رسید و اکنون معترضان خواستار برکناری او شده‌اند.

در تحولی جداگانه، رودریگو جانت، دادستان کل بزریل در پرونده‌ای جدید مدعی شده میشل تمر همچون چند مقام دولتی دیگر تلاش کرده تحقیق و تفحص در فساد دولتی را متوقف کند؛ تحقیقاتی که در برزیل به "عملیات کارواش" شهرت یافته و به فساد گسترده در دولت این کشور می‌پردازد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
صدها معترض در شهر سائوپائلو خواستار برکناری میشل تمر شده‌اند

موضوعات مرتبط