دستور نتانیاهو به وزرا: همه باید در مراسم استقبال از ترامپ شرکت کنند

بنیامین نتانیاهو حق نشر عکس AFP
Image caption بنیامین نتانیاهو

رسانه‌های اسرائیل خبر می‌دهند که در آستانه سفر دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا به اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور به وزرای دولتش دستور داده که در مراسم استقبال از رییس جمهور آمریکا شرکت کنند.

آقای ترامپ ظهر فردا دوشنبه ۲۲ مه وارد فرودگاه بن گوریون تل‌آویو خواهد شد و ۲۸ ساعت بعد اسرائیل را به مصد واتیکان ترک خواهد کرد.

به نوشته حداقل سه روزنامه اسرائیلی، آقای نتانیاهو در جلسه امروز هیات دولت متوجه شد تعدادی از وزرا در مراسم فردا حضور نخواهند یافت و برنامه از پیش تعیین شده دیگری دارند. او به قدری "عصبانی" شد که جلسه نیمه تمام به پایان رساند و بعد وزرا دستوری را از دفتر نخست وزیر دریافت کردند که می‌گفت حضور در مراسم اجباری است.

به نوشه هاآرتص برنامه استقبال از دونالد ترامپ در هفته‌های گذشته دچار تغییر زیادی شده است:

"اول برنامه این بود که مراسم طولانی و حاوی سخنرانی و همچنین دست دادن اعضای دولت و مقامات مهم دولتی با آقای ترامپ باشد. اما به درخواست کاخ سفید مدت مراسم کوتاه شد. کاخ سفید خواسته بود به دلیل گرمای هوا مدت مراسم به حداقل ممکن کاهش پیدا کند و فقط شامل سرود ملی دو کشور و دست دادن دونالد ترامپ با بنیامین نتانیاهو، رووین ریولین رییس جمهور و یولی الدستاین رییس مجلس باشد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption هلی‌کوپترهای بلک هاک در فرودگاه بن گوریون برای تمرین‌های آخر پیش از استقابل از دونالد ترامپ

از این رو وزرا به این مراسم دعوت نشدند و وزارت خارجه اسرائیل هم به آنها گفت که حضور در مراسم الزامی نیست، چون آنها نقشی حاشیه‌ای خواهند داشت، با آقای ترامپ دست نخواهند داد و دو ساعت و نیم هم معطل خواهند شد.

اما با صدور دستور تازه اکنون باید وزرا در مراسم شرکت کنند. تغییرات در مراسم استقبال دلیل دیگری هم داشته است.

به گزارش کانال ده تلویزیون اسرائیل، دیروز و در آخرین ساعت‌ها پیش از سفر آقای ترامپ، برنامه استقبال تغییر کرد تا با استقبال بسیار مجلل و پر زرق و برق عربستان از آقای ترامپ کمی منطبق باشد، مراسم رسمی بیشتر شود و آقای نتانیاهو هم سخنرانی کند.

هواپیمای آقای ترامپ بر فراز ریاض با استقبال جت‌های جنگنده عربستان مواجه شد، در مسیر حرکت از فرودگاه تا کاخ سلطنتی آقای ترامپ شاهد بیلبوردهای عظیم با عکس‌های خود و ملک سلمان پادشاه عربستان بود و بعد سوارکاران لیموزین آقای ترامپ را در میان استقبال رسمی گارد سلطنتی همراهی کردند. مراسم پذیرایی مجلل و اعطای عالی‌ترین نشان عربستان به آقای ترامپ سبب شد که رسانه‌ها گزارش کنند رییس جمهور آمریکا "تحت تاثیر" مراسم استقبال قرار گرفته است.

آقای ترامپ در این سفر یک قرارداد ۱۱۰ میلیاردی تسلیحاتی با عربستان امضا کرد.

امضای این قرارداد واکنش مثبتی در اسرائیل نداشته است. آقای نتانیاهو تاکنون در این باره اظهار نظر علنی نکرده اما برخی وزاری کابینه ناخشنودی خود را نشان داده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ملک سلمان پادشاه عربستان شخصا از دونالد ترامپ استقبال کرد

به نوشته تایم اسرائیل، یووال استاینیتز وزیر انرژی گفته است: "عربستان سعودی کشوری متخاصم است و ما باید مطمئن شویم که برتری کیفی نظامی اسرائیل را حفظ کنیم."

"این موضوعی است که واقعا ما را به دردسر می‌اندازد."

آقای استاینتیز همچنین گفت کاخ سفید برای این قرارداد تسلیحاتی با اسرائیل مشورت نکرده بود: "صدها میلیون دلار معامله تسلیحاتی چیزی است که باید درباره‌اش به ما توضیح داده می‌شد."

اسرائیل کتز وزیر اطلاعات اسرائیل هم امروز (یکشنبه ۲۱ می، اول خرداد) نگرانی خود را درباره معامله تسلیحاتی آمریکا و عربستان و تضعیف برتری نظامی اسرائیل در منطقه ابراز کرد اما از سوی دیگر اظهار خوش‌بینی کرد که سفر آقای ترامپ به منطقه ائتلاف بر ضد ایران را تقویت کند:

"باید ائتلافی منطقه‌ای به رهبری آمریکا شکل بگیرد تا مانع ایران شود و این کشور را به عقب براند. در عین حال برتری نظامی کیفی اسرائیل باید حفظ شود."