ترامپ در عربستان بر مبارزه با افراطگرایی اسلامی تاکید می‌کند

ترامپ و همسرش در عربستان سعودی به همراه ملک سلمان حق نشر عکس AFP

انتظار می‌رود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، درسخنانی بر ضروررت مبارزه با افراطگرایی در اسلام تاکید کند.

قرار است آقای ترامپ تا ساعاتی دیگر در کنفرانسی که در همین رابطه در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، برگزار می‌شود، سخنرانی کند.

سران بیش از ۴۰ کشور مسلمان در این کنفرانس شرکت خواهند داشت. گفته شده است که محور این نشست ،نحوه مقابله با گروه‌های تندرو باشد.

آقای ترامپ در اولین سفر خارجی خود از زمان به قدرت رسیدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا، روز گذشته شنبه (۲۰ مه/۳۰ اردیبهشت) وارد عربستان سعودی شد.

قرار است آقای ترامپ در ادامه سفر خود که ۸ روز طول خواهد کشید از اسرائیل، بلژیک و واتیکان نیز دیدار کند.

حق نشر عکس AFP

مقامات آمریکایی و عربستان روز گذشته و در روز اول دیدارآقای ترامپ از ریاض یک توافق تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری امضا کردند. این قرارداد شامل فروش تسلیحات دفاعی و خدمات پشتیبانی است. جزئیات بیشتری از این قرارداد اعلام نشده است.

مقابله با نفوذ ایران

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، درباره این قرارداد گفت که این قرارداد، به امنیت بلند مدت عربستان سعودی و منطقه خلیج فارس کمک می‌کند.

آقای تیلرسون گفته است که این قرارداد تسلیحاتی "مشخصا دربرابر نفوذ بدخواهانه ایران و تهدیدهای مرتبط با ایران در سراسر مرزهای عربستان سعودی است."

عربستان ایران را متهم به حمایت از حوثی‌های یمن می‌کند. این گروه شیعه در مرزهای جنوب شرقی عربستان با نیروهای سعودی و متحدانش درگیر هستند. ایران این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید کمک‌هایش بشر دوستانه است و در مقابل عربستان را متهم به حمله به هدف‌های غیر نظامی یمن می‌کند.

حق نشر عکس EPA

عربستان همچنین ایران را به حمایت از جنبش‌های شیعیان در بحرین متهم می‌کند. ایران این اتهامات را هم رد می‌کند و حکومت بحرین را حاکمیت اقلیت سنی بر اکثریت شیعه می‌خواند.

جنگ در سوریه و عراق هم تبدیل به چالش‌های جدی روابط ایران و عربستان و متحدانش شده است. ایران عربستان را متهم به حمایت از مخالفان مسلح حکومت سوریه، داعش و گروه‌های افراطی دیگر می‌کند در حالی که عربستان ایران را به حمایت از بشار اسد و شیعیان عراق برای حفظ نفوذش در منطقه متهم می‌کند.

مطالب مرتبط