نوه استالین که از نام پدربزرگش حذر داشت در ۷۵ سالگی درگذشت

الکساندر بردونسکی، ژوزف استالین

منبع تصویر، RUSSIAN ARMY THEATRE/GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

الکساندر بردونسکی گفت به نظر او پدربزرگش شبیه قهرمان داستان‌های شکسپیر بود

الکساندر بردونسکی، کارگردان با استعداد تئاتر روسیه که ژوزف استالین، رهبر اتحاد جماهیر شوروی پدر بزرگ او بود، در سن ۷۵ سالگی از بیماری سرطان درگذشت.

بردونسکی با نام الکساندر استالین به دنیا آمد اما برای دوری گزیدن از ارتباط با دیکتاتور شوروی نام خانوادگی مادرش را انتخاب کرد.

بیشتر بخوانید:

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

برای چندین سال او رهبر تئاتر مرکزی ارتش روسیه در مسکو بود.

سال گذشته یوگنی جوگاشویلی نوه دیگر استالین در سن ۸۰ سالگی درگذشت. اما او مدافع سرسخت میراث پدربزرگش بود.

واسیلی استالین، پدر آلکساندر بردونسکی با رهبر اتحاد جماهیر شوروی رابطه دشواری داشت. او که به الکل اعتیاد داشت در چهل سالگی درگذشت.

بردونسکی که متولد سال ۱۹۴۱ بود به تلویزیون روسیه گفته بود که او با دیکتاتور شوروی قبل از مرگ او در سال ۱۹۵۳ نزدیکی نداشت: "من او را زمان رژه ها در ماه های مه و نوامبر می دیدم. من اورا از نزدیک فقط زمانی دیدم که جسدش را برای وداع گذاشته بودند."

او دو سال پیش گفته بود هیچ کس نمی خواهد دوران کودکی ای مثل او داشته باشد و او نامش را تغییر داده تا زندگی اش را به هنر ببخشد.

او در مصاحبه‌ای گفت که پدر بزرگ خود را به عنوان یک قهرمان داستان‌های شکسپیر می بیند، مخلوطی از نبوغ و جنون. او گفت در حالی که در جوانی به شدت مخالف پدربزرگش بود به این نتیجه رسیده که با وجود استبداد و بی رحمی استالین چهره‌ بسیار قدرتمند قرن بیستم است.

یوگنی جوگاشویلی، دیگر نوه استالین که در دسامبر ۲۰۱۶ درگذشت در باره استالین نظری متفاوت داشت. هنگامی که یک روزنامه مستقل روسیه پدربزرگش را یک "آدمخوار تشنه به خون" نامید، او از این روزنامه به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت برد ولی آن را باخت.