مقامات فیلیپین: جنگجویان خارجی در میان شورشیان جنوب کشور هستند

سرباز فیلیپینی
توضیح تصویر،

شهر ماراوی طی چند روز اخیر صحنه درگیری های شدید بوده است

مقامات فیلیپینی می گویند تعدادی از شبهنظامیان اسلامگرا که طی چند روز گذشته در یکی از شهرهای جنوب فیلیپین کشته شدند جنگجویان خارجی بودند.

به گفته آنان، در جریان عملیات ارتش برای بیرون راندن شورشیان مخالف دولت از شهر ماراوی، شش تن از شبه‌نظامیانی که از پای درآمدند شهروندان اندونزی و مالزی بودند.

این عملیات با مشارکت هلیکوپترهای جنگی و نیروهای ویژه ارتش فیلیپین همچنان ادامه دارد.

اظهارات مقامات دولتی در مورد همکاری پیکارجویان محلی و افراد وابسته به گروه‌های تندرو بین‌المللی خبری بی‌سابقه است.

خوزه کالیدا، معاون دادستان مانیل، پایتخت، گفته است افرادی که "شورشیان داخلی" دانسته می‌شدند در حال حاضر ایدئولوژی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را پذیرفته‌اند. آقای کالیدا به خبرنگاران گفت: "این افراد می‌خواهند میندانائو بخشی از خلافت اسلامی باشد." گروه دولت اسلامی رهبر خود را خلیفه مسلمانان می‌داند.

گسترش "دولت اسلامی"

خبر حضور جنگجویان خارجی در فیلیپین این نظر تحلیلگران را تایید می‌کند که داعش تلاش دارد منطقه عمدتا مسلمان‌نشین جنوب فیلیپین را به کنترل درآورد و آن را به پایگاه خود در جنوب شرق آسیا تبدیل کند.

ماراوی شهری عمدتا مسلمان‌نشین در استان لانائوی جنوبی در جزیره جنوبی میندانائو است. این استان پایگاه گروه موته است که با دولت اسلامی (داعش) اعلام وفاداری و تبعیت کرده است.

درگیری اخیر پس از عملیات ناکام ارتش برای دستگیر کردن یکی از رهبران ارشد شبه‌نظامیان آغاز شد. سخنگوی ارتش گفته است در این درگیری ۱۱ سرباز دولتی و ۳۱ شبه‌نظامی کشته شده‌اند.

در نتیجه درگیری کنونی، هزاران نفر از مردم این شهر از محل سکونت خود گریخته‌اند.

در واکنش به شرایط کنونی، رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین روز سه‌شنبه در میندانائو مقررات حکومت نظامی اعلام کرد.

حکومت نظامی اجازه می‌دهد برای باز گرداندن نظم عمومی از نیروی ارتش استفاده شود و افراد بدون تفهیم اتهام برای مدتی طولانی در بازداشت باشند.