ورزشکار تاجیک مدال طلای جودوی قهرمانی آسیا را گرفت

حق نشر عکس Social media
Image caption کامرانشاه استاپیریان جودوکارتاجیکستان در وزن ۹۰ کیلوگرم در رقابت‌های جودوی قهرمانی آسیا به مدال طلا دست یافت (عکس از فیسبوک)

کامران‌شاه اوستاپیریان، جودوکار تاجیکستان در وزن ۹۰ کیلوگرم در دور نهایی رقابت‌های جودوی قهرمانی آسیا در هنگ کنگ با شکست دادن اسلام بازبایف، رقیب قزاق خود به مدال طلا دست یافت.

کامران‌شاه اوستاپیریان با این پیروزی در ۲۷ ماه مه عنوان قهرمانی جودوی آسیا را حفظ کرده است. او ماه آوریل ۲۰۱۶ در مسابقات جودو در تاشکند قهرمان آسیا شد.

کامران‌شاه اوستاپیریان، در فینال رقابت‌های بین‌المللی "جایزه بزرگ آنتالیا ۲۰۱۷" در شهر آنتالیای ترکیه با شکست از آلتانباگانا گانتولگا حریف مغولستانی خود مدال نقره این مسابقات را از آن خود کرد.

او در مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها محمد محمدف حریف خود از روسیه را شکست داد و وارد فینال شد.

این دومین پیروزی کامران‌شاه اوستاپیریان در مسابقات بین المللی پس از اعلام محرومیت او از شرکت در مسابقات ملی در تاجیکستان است.

روز ۲۳ مارس در مسابقات کشتی "جام دوشنبه ۲۰۱۷" در دور نهایی رقابت‌ها داوران اعلام کردند که او از سیدجلال سعیدف رقیبش شکست خورده و جایزه را که یک خودرو بنز بود به رقیبش اهدا کردند. کامران‌شاه اوستاپیریان در اعتراض به این تصمیم با عصبانیت و با حرکات دست واکنش نشان داد. اگرچه پس از نشر ویدیوی واکنش او در رسانه‌ها که از لحاظ اخلاقی نامناسب دانسته می‌شد گفته این واکنش در برابر توهین توسط تماشاچیان مسابقه بوده، نه در مقابل تصمیم داوران.

بسیاری از هواداران کامران‌شاه اوستاپیریان گفته‌اند پیروز اصلی او بوده اما داوران بنا بر ملاحضات دیگر آقای سعیدف را پیروز اعلام کرده‌اند. برخی از هواداران گفته‌اند با وجود این، واکنش این جودوکار خلاف موازین اخلاقی بوده است.

در پی این ماجرا کمیته ورزش تاجیکستان قضیه را بررسی و اعلام کرد که تصمیم داوران این مسابقه درست بوده است و آقای اوستاپیریان را به دلیل واکنشش برای دو سال از شرکت در مسابقات داخلی محروم کرد.

برخی تحلیلگران می‌گویند هم تصمیم هیئت داوران و هم کمیته ورزش تاجیکستان انگیزه سیاسی دارد و مربوط به تعلق این دو رقیب به مناطق حاکم و غیرحاکم کشور است.

موضوعات مرتبط