پوتین: ممکن است انگیزه عاملان حملات سایبری احساسات وطندوستانه باشد

حق نشر عکس SERGEY SAVOSTYANOV/TASS
Image caption ولادیمیر پوتین: انگیزه هکر ها ممکن است احساس وطن پرستی باشد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته است این کشور در سطح دولتی اقدام به حملات سایبری نمی کند و برای مقابله با چنین حملاتی تلاش میکند.

آقای پوتین در سخنرانی خود در نشست اقتصادی سنت پترزبورگ گفت هیچ هکری نمی تواند به طور جدی تاثیری روی مبارزات انتخاباتی بگذارد.

او در ارتباط با ادامه ادعاها در باره نقش داشتن روسیه در هک‌های مرتبط با انتخابات آمریکا گفت برخی افراد وطن پرست ممکن است بخواهند به کسانی که به کشورشان تهمت می‌زنند واکنش نشان دهند. آقای پوتین حمایت دولت از هک و هکرها در جریان انتخابات آمریکارا رد کرد.

بیشتر بخوانید:

بالاترین مقام اطلاعاتی آمریکا درباره اقدامات سایبری روسیه هشدار داد

پوتین به آمریکا: اگر مدرک دارید نشان دهید

اوباما: به پوتین در مورد دخالت در انتخابات آمریکا هشدار داده بودم

آنگلا مرکل: حملات سایبری از روسیه بخشی از زندگی روزمره شده است

هکرهای روس کمپین مکرون را 'هدف گرفته اند'

شماری از مقام‌های بلندپایه آمریکا ادعا کرده‌اند که دولت روسیه آمر عملیات هک کامپیوترهای نهادها و موسسه‌های سیاسی آمریکا در جریان انتخابات ریاست جمهوری به سود دونالد ترامپ بوده است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا گفته بود که شخصا به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفته بود که از دخالت در روند انتخابات آمریکا خودداری کند.

دونالد ترامپ برای مدت طولانی گزارش ها در باره دخالت هکر های روسی درروند انتخابات آمریکارا مبالغه آمیز توصیف می کرد اما پس از آشنایی با گزارش دیگر سازمان های اطلاعاتی آمریکا که در ماه ژانویه به او ارائه شد لحن خودرا در این رابطه نرم تر کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ترامپ قول داده که تا ۹۰ روز بعد از مراسم سوگند درباره اتهام‌های هک کمپین انتخابات آمریکا توسط روسیه به مردم گزارش دهد

اقای ترامپ گفت کشور های دیگر از جمله روسیه و چین به صورت مکرر تلاش کرده اند سرور های سازمان ها و ادارات آمریکایی از جمله سرور کمیته ملی حزب دموکرات را هک کنند.

او تاکید کرده است که دخالت هکر ها تاثیری بر پیروزی او نداشته است.

ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ شماری از سیاستمداران آلمانی هشدار دادند که از امکان حمله سایبری برای به هم زدن انتخابات سال ۲۰۱۷ در آلمان نگران هستند.

افزون بر آن در روند انتخابات ریاست جمهوری فرانسه کارشناسان امنیت سایبری مدعی شدند که هکر های روسی ستاد انتخاباتی امانوئل مکرون نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را هدف قرار داده اند.

روسیه اتهام‌های مربوط به هک را به شدت رد کرده است.

تاثیر تحریم های اقتصادی علیه روسیه "صفر" است

آقای پوتین در نشست سنت پترزبورگ گفت زمینه چیزی که از دید او ترس غیر منطقی و در حال افزایش از روسیه است دفاع آن کشور از منافع مشروع خود است.

آقای پوتین در سخنرانی خود گفت روس‌هراسی زیان بار است.

او گفت امیدوار است نگرش غرب در مورد روسیه نرم شود و خصومت را عامل زیانبار و تخریب کننده برای همه کشورها خواند.

او با لحنی بی اعتنا مدعی شد که دو سال تحریم های اقتصادی غرب علیه کشورش هیچ تاثیری نداشته اند.

خبرنگاران می گویند اقتصاد روسیه اخیرا نشانه هایی حاکی از خروج از رکود نشان داده اما کارشناسان اقتصادی پیشبینی می‌کنند که بازگشت رشد به اقتصاد روسیه، کند و دشوار خواهد بود.

او همچنین تاکید کرد که روسیه در پاسخ به اقدامات دیگر کشورها، حضور نیروهای نظامی در مناطق شرقی خودرا تقویت می کند.

آقای پوتین از سیستم ضد موشکی ایالات متحده در آلاسکا و کره جنوبی به عنوان چالشی برای روسیه نام برد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نارندرا مودی، نخست وزیر هند و کریستیان کرن، صدراعظم اتریش از جمله رهبرانی هستند که در نشست اقتصادی سنت پترزبورگ شرکت دارند.

موضوعات مرتبط