چین به معاهده تغییرات اقلیمی پاریس پایبند می‌ماند

لی کچیانگ حق نشر عکس Reuters

لی که‌چیانگ نخست‌وزیر چین، اعلام کرده است که این کشور به تعهدات خود در رابطه با تغییرات اقلیمی پایبند خواهد ماند.

نخست‌وزیر چین در سفر به آلمان گفته است که مقابله با تغییرات اقلیمی برای خود چین نیز سودمند است و انتظار دارد کشورهای دیگر هم این تصمیم را دنبال کنند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا نیز قرار است امروز تصمیم خود درباره معاهده تغییرات اقلیمی پاریس را اعلام کند، اما بر اساس گزارش‌ها انتظار می‌رود که آمریکا از این معاهده کناره‌گیری کند.

با این حال اریک سولهایم، مدیر برنامه محیط زیست سازمان ملل گفته است که حتی اگر آمریکا تصمیم بگیرد به معاهده پاریس پشت کند، ائتلاف مقابله با تغییرات اقلیمی شکسته نخواهد شد.

آقای سولهایم به بی‌بی‌سی گفته است با توجه به اینکه چین، اروپا و هند پیشگام پایبندی به معاهده تغییرات اقلیمی شده‌اند، تصمیم دونالد ترامپ در این رابطه اهمیت چندانی ندارد.

نخست‌وزیر چین گفته است که این کشور برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی "مسئولیت جهانی" دارد.

روسیه نیز اعلام کرده است که به تعهدات خود در رابطه با تغییرات اقلیمی پایبند خواهد ماند، با این حال سخنگوی کرملین گفته است که معاهده پاریس تحت تاثیر کناره‌گیری احتمالی آمریکا قرار خواهد گرفت.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا نیز گفته که از احتمال کناره‌گیری آمریکا از معاهده تغییرات اقلیمی "نگران" شده است، اما با این حال باور دارد که آقای ترامپ "واقعا به این معضل فکر می‌کند."