ترامپ فعلا سفارت آمریکا در اسرائیل را در تل آویو نگه می‌دارد

سفارت آمریکا

منبع تصویر، AFP

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تصمیم گرفته است که دست‌کم تا شش ماه آینده سفارت این کشور را از تل آویو به بیت المقدس منتقل نکند. این اقدام برخلاف وعده‌ای است که او در جریان مبازرات انتخاباتی‌ خود داده بود.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ میلادی با تصویب قانونی دستور انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را صادر کرد ولی این مصوبه به خاطر هزینه‌های دیپلماتیکی که می‌توانست برای منافع آمریکا داشته باشد از جمله واکنش متحدان عرب واشنگتن، هیچ‌گاه اجرایی نشد.

روسای جمهوری قبلب آمریکا -بیل کلینتون، جورج بوش و باراک اوباما - طی دو دهه گذشته هر شش ماه یک دفعه با امضای دستورالعملی اجرای مصوبه کنگره را به تاخیر انداخته‌اند.

آقای ترامپ که وعده داده بود سفارت را به بیت‌المقدس منتقل کند، روز پنجشنبه (یکم ژوئن) اجرای مصوبه کنگره را برای شش ماه دیگر به تاخیر انداخت. کاخ سفید در عین حال وعده داد که سفارت سرانجام به بیت المقدس منتقل خواهد شد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت: "رئیس جمهور ترامپ این تصمیم را برای افزایش شانس موفقیت در مذاکرات برای دستیابی به توافقی بین اسرائیل و فلسطینیان گرفته تا به این ترتیب به تعهداتش برای دفاع از منافع امنیت ملی آمریکا عمل کرده باشد."

دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی‌ خود وعده داد که در اولین روز آغاز کارش، سفارت آمریکا را به بیت المقدس انتقال دهد تا به این ترتیب حمایت آمریکا را از اسرائیل نشان دهد.

اسرائیل بیت‌المقدس را شهری یکپارچه و پایتخت خود می‌داند. در مقابل فلسطینیان می‌گویند بیت‌المقدس شرقی باید در آینده پایتخت کشور مستقل فلسطین باشد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷، با شکست ارتش اردن، شرق بیت‌المقدس را متصرف شد و در سال ۱۹۸۰ کل بیت المقدس را بخشی از خاک خود اعلام کرد.

اسرائیل می‌گوید که حق حکم‌رانی بر آن را به طور انحصاری از آن خود می‌داند اما جامعه بین‌المللی از جمله آمریکا و اروپا، این منطقه را طبق قانون بین‌المللی، یک منطقه اشغال شده می‌دانند.

با این حال، چند کشور در بیت‌المقدس کنسول‌گری دارند و اغلب، نام آن را دفتر نمایندگی خود در بیت‌المقدس و مناطق فلسطینی می‌نامند، نه سفارت یا دفتر نمایندگی خود در اسرائیل.

موضع دولت‌های گذشته آمریکا، از ۷۰ سال پیش تا کنون این بوده است که سرنوشت بیت‌المقدس باید با مذاکرات بین دو طرف معین شود و اقدامی نمی‌کنند که به معنی موضع‌گیری برای تاثیرگذاری بر نتیجه چنین مذاکراتی باشد.

جورج بوش پسر، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در کارزارهای انتخاباتی‌ خود وعده انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس را داده بود ولی بعد که آن را عقب انداخت، گفت که "دولت من متعهد می‌ماند که روند انتقال سفارت‌مان به بیت‌المقدس را آغاز کند."

بعد از اعلام این‌که دونالد ترامپ فعلا سفارت را از تل‌آویو به بیت‌المقدس نمی‌برد، دفتر نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، به ابراز تاسف از این تصمیم پرداخت اما بابت تعهد آقای ترامپ به انتقال سفارت‌خانه در آینده، قدردانی کرد.

سفیر تشکیلات خودگردان فلسطینی در آمریکا نیز از تصمیم آقای ترامپ استقبال کرده و گفته که این تصمیم در راستای سیاست دیرینه آمریکا و اجماع جهانی است و به برقراری صلح، فرصت دیگری می‌دهد.