شهردار سابق نیویورک می‌تواند وکیل رضا ضراب شود

رضا ضراب حق نشر عکس Reuters
Image caption طرحی از حضور رضا ضراب در دادگاهی در نیویورک

رودلف جولیانی، شهردار سابق نیویورک و مایکل موکیزی، دادستان کل سابق آمریکا، اجازه یافته‌اند که وکالت رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای را به عهده بگیرند.

قاضی دادگاه گفته در وکالت این دو برای رضا ضراب امکان بالقوه "تضاد منافع" وجود دارد اما آقای ضراب آگاهانه و داوطلبانه از این تداخل بالقوه منافع چشم‌پوشی کرده است و دادگاه با نظارت بر این مساله از عدم وقوع آن اطمینان حاصل می‌کند.

آقایان جولیانی و موکیزی وکالت هشت بانک را به عهده دارند که ادعا شده رضا ضراب در تبادلات مالی با آنها فریب‌شان داده است.

پیش از این دادستان پرونده بر همین مبنا با وکالت آقایان جولیانی و موکیزی برای رضا ضراب مخالفت کرده بود که چرا آنان در دفاع از موکلانشان به طور بالقوه دچار تعارض منافع می‌شدند.

رضا ضراب سال گذشته به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران بازداشت شد. آقای ضراب متهم است که با یک شبکه بانکی در ترکیه و امارات متحده عربی به دور زدن تحریم‌ها کمک کرده و بانک‌های آمریکایی را به مبادلاتی با ایران وارد کرده است.

به گفته تیم وکالت رضا ضراب، قرار نیست که رودلف جولیانی و مایکل موکیزی در جلسات دادگاه شرکت کنند.

برخی رسانه‌های آمریکایی می‌گویند ممکن است قصد رضا ضراب از استخدام جولیانی و موکیزی این باشد که حامیانی در دولت آمریکا پیدا کند.

رودلف جولیانی و مایکل موکیزی از حامیان دونالد ترامپ بوده‌اند. پس از به قدرت رسیدن آقای ترامپ بسیاری انتظار داشتند که او مقامی بالا به آقای جولیانی بدهد.