انتخابات بریتانیا؛ فاصله حزب کارگر و محافظه‌کار در نظرسنجی‌ها کم شده است

جرمی کوربین و ترزا می حق نشر عکس Getty Images

در حالی که پنج روز به برگزاری انتخابات بریتانیا مانده است، نظرسنجی‌ها حاکی از کاهش چشمگیر فاصله بین دو حزب محافظه‌کار و کارگر هستند. شب جمعه رهبران این دو حزب در برنامه ویژه بی‌بی‌سی به پرسش‌های مردم پاسخ دادند.

ترزا می، نخست‌وزیر، به دلیل پرهیز از مناظره رو در رو با رهبران دیگر احزاب مورد انتقادهای زیادی قرار گرفته و برخی توانایی‌های او به عنوان یک رهبر مقتدر را زیر سوال برده‌اند. واکنش خانم می به خروج آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس هم انتقادهایی برانگیخته است.

در مقابل جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، که تا چند هفته‌ پیش به طور وسیعی به عنوان شخصی با عقاید چپ افراطی و فاقد توانایی رهبری اپوزیسیون شناخته می‌شد، موفق شده دامنه حمایت از خود را گسترش دهد. روزنامه گاردین، که عموما برخوردی انتقادی با آقای کوربین داشت، حمایت خود را از او اعلام کرده است.

کمتر از دو ماه پیش که ترزا می برخلاف قول قبلی برگزاری انتخابات زودهنگام را اعلام کرد حزب محافظه‌کار در نظرسنجی‌ها بیش از ۲۰ درصد از حزب کارگر جلوتر بود و تصور می‌شد که بتواند به راحتی اکثریت‌ بزرگی از کرسی‌های پارلمان را به دست آورد و دولت بعدی را تشکیل دهد. اما همه نظرسنجی‌ها رشد چشمگیر حزب کارگر را نشان می‌دهند.

در بعضی از نظرسنجی‌ها اختلاف بین حزب کارگر و حزب محافظه‌کار به درصد امتیاز رسیده و چنانچه الگوی رفتار رای‌دهندگان همین طور باشد حزب محافظه‌کار نخواهد توانست اکثریت لازم برای تشکیل دولت را به دست بیاورد.

اد میلیبند، رهبر پیشین حزب کارگر، گفته است برنامه‌ای که جرمی کوربین برای انتخابات سال ۲۰۱۷ ارائه کرده "رادیکال‌تر" از برنامه سال ۲۰۱۵ حزب کارگر است، اما آقای میلیبیند به آن افتخار می‌کند. حمایت اد میلیبند از برنامه "رادیکال‌تر" از این جهت مهم است که حزب کارگر از آغاز رهبری آقای کوربین دچار اختلاف‌های شدید داخلی بوده است.

جنگ‌افزار هسته‌ای

جمعه شب در برنامه ویژه‌ بی‌بی‌سی ترزا می و جرمی کوربین جداگانه به پرسش‌های مردم پاسخ دادند. آقای کوربین از خانم می برای طفره رفتن از مناظره انتقاد کرد.

آقای کوربین به دفعات با این پرسش مواجه شد که اگر نخست وزیر شود، در صورت نیاز از تسلیحات هسته‌ای استفاده خواهد کرد یا نه.

او به یکی از کسانی که چنین سوالی پرسید گفت: "من نمی‌خواهم مسئول نابودی میلیون‌ها انسان باشم، شما هم همین طور." او تاکید کرد برای اجرای پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای تلاش خواهد کرد.

یکی از حاضران آقای کوربین را زیر سوال برد و گفت اگر کره شمالی یا ایران بخواهند به بریتانیا حمله هسته‌ای کنند او کاری نخواهد کرد. آقای کوربین این حرف را رد کرد و گفت توافق هسته‌ای با ایران باید حفظ شود و برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی نیز تلاش کرد.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا از حزب محافظه‌کار در واکنش گفت موضع آقای کوربین به تضعیف قدرت دفاعی بریتانیا منجر می‌شود و سیاست دفاعی حزب کارگر "بی معنی" است.

درخت جادویی پول

ترزا می، نخست وزیر و رهبر حزب محافظه‌کار در برنامه ویژه بی‌بی‌سی با سوال‌های انتقادی چند پرستار عصبانی مواجه شد. یکی از آنها گفت از سال ۲۰۰۹ تاکنون حقوقش تغییری نکرده است.

خانم می از سقف حقوق تعیین شده برای کارکنان بخش عمومی دفاع کرد و گفت دولت به یک درخت جادویی دسترسی ندارد که آن را تکان بدهد و از آن برای همه امور لازم پول بریزد.

خروج از اتحادیه اروپا هم محور چند سوال بود.

خانم می گفت هرچند که پیش از همه‌پرسی حامی ماندن در اتحادیه اروپا بود، اما معتقد نبود که با خروج از این اتحادیه "آسمان به زمین می‌آید" و حال که اراده مردم به خروج از اتحادیه است، او برای خروج موفقیت‌آمیز تلاش خواهد کرد.

جرمی کوربین هم از توانایی خود برای پیش بردن مذاکرات خروج دفاع کرد و گفت بلافاصله پس از به قدرت رسیدن با گذراندن قانونی حقوق اتباع اروپایی ساکن بریتانیا را تامین می‌کند و به دنبال تضمین دسترسی به بازارهای اروپایی خواهد بود.

آقای کوربین تشکیل کابینه ائتلافی با حزب ملی اسکاتلند یا لیبرال دموکرات را رد کرد.

انتخابات پارلمان بریتانیا روز پنج‌شنبه، ۸ ژوئن برگزار خواهد شد.