طرفداران رئیس‌جمهور ونزوئلا به خیابان آمدند

حق نشر عکس EPA
Image caption تظاهرات حامیان دولت علیه خانم اورتگا

صدها نفر از طرفداران دولت ونزوئلا در حمایت از نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور این کشور تظاهرات کردند.

آنها علیه لوییزا اورتگا، دادستان کل ونزوئلا شعار می‌دادند. خانم اورتگا منتقد جدی آقای مادورو و مخالف بازنویسی قانون اساسی و کاهش قدرت مجلس است.

او گفته آقای مادورو تنها در صورتی می‌تواند قانون اساسی را عوض کند که مردم رای داده باشند.

آقای مادورو پس از کش و قوس فراوان با مجلس دستور داده نهادی ۵۰۰ نفری، قانون اساسی را بازنویسی کنند. اقدامی که باعث خشم مخالفان و کشته شدن ده‌ها نفر در اعتراض‌های هفته گذشته شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption تظاهرات حامیان دولت

خانم اورتگا، دادستان کل ونزوئلا از متحدان کلیدی رییس‌جمهور بود اما دو ماه پیش تصمیم او برای سلب اختیارات مجلس را زیر سوال برد.

او در یک سخنرانی تلویزیونی و در حالی که نسخه‌ای از قانون اساسی ونزوئلا را رو به دوربین تکان می‌داد، تصمیم دیوان عالی در سلب اختیارات پارلمان را محکوم کرد. اما پخش سخنرانی او از تلویزیون، نیمه‌تمام ماند.

دادستان کل ونزوئلا گفته بود احساس خطر می‌کند و وظیفه دارد که مانع این کار شود.

مخالفان نیکولاس مادورو او را متهم کرده بودند که با انحلال پارلمان، به دنبال "کودتا" است تا کشور را به سوی استبداد ببرد.

نیکلاس مادورو ٥٤ ساله در انتخابات سال ٢٠١٣ میلادی که پس از مرگ هوگو چاوز برگزار شد، با اکثریت اندکی به ریاست‌جمهوری انتخاب شد.

در زمان زمامداری او، مشکلات اقتصادی که در طول چهارده سال زمامداری هوگو چاوز به‌تدریج بروز کرده بود، با کاهش بهای نفت شدت گرفت و به تورم لجام گسیخته و کمبود کالاهای اساسی، از جمله غذا و دارو منجر شد. اخیرا آقای مادورو از سازمان ملل متحد خواست تا برای مقابله با مشکلات دارویی ونزوئلا به این کشور کمک کند.

موضوعات مرتبط