کشته شدن ده ها غیرنظامی در موصل

Image caption نبرد برای خارج کردن باقی مانده نیروهای داعش از موصل در مراحل پایانی آن قرار دارد (عکس آرشیوی)

اخبار رسیده از شهر تحت محاصره موصل حاکی است که ده ها نفر از ساکنان این شهر در حال تلاش برای فرار از یک محله تحت محاصره داعش کشته شده اند.

یک گروه فیلمبرداری خبرگزاری رویترز امروز ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) اجساد تعداد زیادی زن، مرد و کودک کشته شده را پیدا کرده که در کف خیابان رها شده بودند.

محل رها شدن این اجساد در منطقه "زنجیلی" است که در نزدیکی خطوط درگیری میان ارتش عراق و نیروهای داعش قرار دارد.

مشخص نیست که غیرنظامیان، دقیقا به چه علت کشته شده اند. برخی ناظران احتمال می دهند که کشته شدگان در میانه آتش طرفین گرفتار شده باشند.

از سوی دیگر، گزارش هایی متعددی نیز منتشر شده که حکایت دارد نیروهای داعش، به غیرنظامیانی که سعی می کنند از ماطق تحت نفوذ آنها فرار کنند شلیک می کنند.

هفته قبل لیز گراندی، مسئول هماهنگ‌ کننده کمکهای بشردوستانه سازمان ملل متحد در عراق هشدار داد در حالی که نبرد موصل وارد مراحل پایانی می‌شود، غیرنظامیان در معرض شدیدترین صدمات قرار گرفته‌اند.

وی به بی بی سی گفت که نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) به طور مستقیم غیرنظامیان را تحت فشار قرار داده‌اند و این درحالی است که غیرنظامیان موصل مدت‌هاست که با مشکلات شدید کمبود آب و برق مواجه هستند.

پیشتر کمیسر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر نیز از داعش به دلیل استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپرانسانی، انتقاد کرده بود.

نبرد برای خارج کردن باقی مانده نیروهای داعش از موصل در مراحل پایانی آن قرار دارد. هنوز برخی از نقاط غرب موصل در کنترل نیروهای داعش است.

هفت ماه پیش نیروهای عراقی حمله به موصل را آغاز کردند و حالا گفته می‌شود شبه نظامیان در سه بخش شهر همچنان مقاومت می‌کنند.

همچنین براساس گزارش‌ها در مناطق مرزی استان نینوا با سوریه نیروهای شیعه تلاش می‌کنند راه فرار نیروهای داعش را مسدود کنند.