نیروهای شیعه عراقی شهر بعاج در مرز سوریه را تصرف کردند

نیروهای حشد شعبی حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای حشد شعبی در اطراف موصل (عکس از آرشیو)

شبه‌نظامیان مسلح شیعه در عراق می‌گویند موفق شده‌اند که مناطق بیشتری را در شمال غرب کشور از کنترل نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) خارج کنند.

به گفته این شبه‌نظامیان آنها توانسته‌اند شهر بعاج را که در غرب موصل و در نزدیکی مرز با سوریه قرار دارد به کنترل خود درآورند.

گروه‌های مسلح عمدتا شیعه عراقی موسوم به حشد شعبی (بسیج مردمی) از متحدان نیروی‌های دولتی عراق هستند و از سوی ایران حمایت می‌شوند.

براساس گزارشها نیروهای نظامی ارتش عراق محور عملیات خود را بر ادامه نبرد در موصل متمرکز کرده‌اند و نیروهای شیعه حامی آنها، تلاش دارند تا مناطق غرب این شهر را که تانزدیک مرز با سوریه ادامه می‌یابد از وجود نیروهای داعش پاک کنند.

گزارش شده است که نیروهای حشد شعبی در حمله به مواضع داعش در بعاج، از پشتیبانی نیروی هوایی ارتش عراق برخوردار بوده‌اند.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که کنترل مناطق هم‌مرز با سوریه از سوی نیروهای حشد شعبی می‌تواند به ایران برای انتقال تجهیزات از طریق زمینی به نیروهای حامی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، کمک کند.

نبرد برای خارج کردن باقی‌مانده نیروهای داعش از موصل در مراحل پایانی آن قرار دارد. هنوز برخی از نقاط غرب موصل در کنترل نیروهای داعش است.

هفت ماه پیش نیروهای عراقی حمله به موصل را آغاز کردند و حالا گفته می‌شود شبه نظامیان در سه بخش شهر همچنان مقاومت می‌کنند.

موضوعات مرتبط