حمله لندن؛ تا حالا چه می‌دانیم؟

لندن حق نشر عکس AFP
Image caption تدابیر امنیتی در لندن افزایش یافته است

دیشب یک خودرو روی "لاندن بریج"، پل مشهور مرکز لندن به میان عابران پیاده راند و سپس سرنشینان این خودرو با چاقو به مردم در محله "بارو مارکت" حمله کردند. پلیس بریتانیا این حمله را "تروریستی" خوانده و تایید کرده که ۷ نفر کشته و ۴۸ نفر دیگر زخمی شدند.

چه اتفاقی افتاد؟

ساعت ۲۲:۰۸ شنبه‌شب، یک خودروی ون به میان عابران پیاده بر روی لاندن بریج در مرکز لندن و چندین نفر را زیر گرفت. پلیس راه‌های منتهی به پل لندن و ایستگاه‌های متروی اطراف آن را بست.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی که در هنگام حادثه در محل بود، گفت که این خودرو با سرعتی نزدیک به ۸۰ کیلومتر در ساعت، به عابران در پیاده‌روهای روی پل لندن زد. این خبرنگار گفت: "راننده داشت ویراژ می‌داد، از بغل من رد شد و پنج یا شش نفر را زیر گرفت."

حق نشر عکس Google

پس از این حادثه، خودرو به راه خود ادامه داد و در نزدیکی بازار "بارو مارکت" یکی از سرنشینان پیاده شد و چندین نفر را با چاقو زد.

شاهدان عینی از حمله مهاجمان به مردمی که در یک بار جمع شده بودند، گفتند.

یکی از شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفت که مهاجمان می‌دویدند و فریاد می‌زدند: "این برای الله است." این شاهد عینی گفته که مهاجمان یک دختر را ۱۰ تا ۱۵ بار با چاقو زدند.

پلیس بریتانیا کشته شدن ۷ نفر و زخمی شدن ۴۸ نفر دیگر را در این حمله تایید کرده است.

هر سه مهاجمان ظرف کمتر از ۸ دقیقه پس از آغاز حمله، با شلیک نیروهای پلیس از پا درآمدند.

پلیس حمل و نقل بریتانیا گفته که یکی از مامورانش در این حمله به شدت زخمی شده است.

هم‌زمان حادثه دیگری در منطقه واکسال در نزدیکی محل حمله گزارش شد، اما پلیس بعدا گفت که این حادثه ارتباطی با حمله نخست نداشته است.

قربانیان حمله

پلیس بریتانیا گفته است که ۷ نفر در این حمله کشته و حدود ۵۰ نفر دیگر به بیمارستان منتقل شده‌اند.

صادق خان، شهردار لندن از وخیم بودن حال چند نفر از زخمی‌ها خبر داده است.

یک نیروی پلیس حمل و نقل بریتانیا هم که به شدت از ناحیه سر، صورت و پا زخمی شده، در بیمارستان بستری است اما گفته شده که جانش در خطر نیست.

هویت هیچ کدام از قربانیان حمله تا کنون اعلام نشده است.

مهاجمان

سه مرد که گمان می‌رود مهاجمان این حمله بودند، در تیراندازی پلیس کشته شدند. پلیس بریتانیا وقوع تیراندازی در بازار "بارو مارکت" را تایید کرده است.

پلیس گفته که هر سه مهاجمان، جلیقه‌هایی شبیه جلیقه‌های انفجاری پوشیده بودند اما مواد منفجره در این جلیقه‌ها جاسازی نشده بود.

اوضاع چگونه است؟

فرماندهی ضد تروریسم بریتانیا تحقیقات خود در مورد این حمله را آغاز کرده است.

سرویسهای امنیتی بریتانیا در حال تعقیب دستکم ۵۰۰ مورد از توطئه های فعال در کشور هستند و رئیس آم آی فایو پیشتر هشدار داده بود که انتظار می‌رود که برخی از این توطئه‌ها از چتر امنیتی دستگاه‌های امنیتی در بروند.

پلیس حمل و نقل بریتانیا گفته که پل لندن به صورت کامل بر روی رفت و آمد بسته است. هرچند پلیس بر این باور است که همه مهاجمان را از پا درآورده اما نیروهای مسلح پلیس مشغول گشت‌زنی در منطقه هستند.

پلیس همچنین از مردم خواسته اگر عکس یا ویدئویی در حمله شب گذشته دارند، در اختیار پلیس بگذارند.

صادق خان، شهردار لندن از مردم خواسته هوشیار باشند و از افزایش نیروهای پلیس در خیابان‌های لندن خبر داده است. به گفته او سطح هشدار امنیتی در بریتانیا همچنان "جدی" باقی می‌ماند.

واکنش‌ها

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا و صادق خان، شهردار لندن گفته‌اند که به صورت مداوم در جریان اطلاعات مربوط به این حمله قرار می‌گیرند.

شهردار لندن مهاجمان را "شیطان‌های بزدل" خوانده و گفته که "لندن هرگز مرعوب نخواهد شد."

امروز کابینه بریتانیا نشست اضطراری امنیتی، موسوم به "کبرا" به ریاست نخست‌وزیر برگزار کرد.

در پی حملات شب گذشته لندن، نخست‌وزیر بریتانیا در پایان این جلسه اعلام کرد که کشورش با روند و شیوه جدیدی از تهدیدهای تروریستی مواجه است.

خانم می گفت که دیگر تحمل بریتانیا تمام شده و این روند باید متوقف شود.

رهبران احزاب اصلی بریتانیا نیز این حمله را محکوم کرده‌اند. احزاب محافظه‌کار، کارگر و حزب ملی اسکاتلند از تعلیق کارزارهای انتخاباتی خود در روز یکشنبه خبر داده‌اند. قرار است انتخابات سراسری بریتانیا روز پنجشنبه ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) برگزار شود.

هارون خان، دبیرکل شورای مسلمانان بریتانیا، با صدور بیانیه‌ای حملات شنبه شب لندن را محکوم کرده است.

شماری از رهبران کشورهای جهان از جمله آلمان و فرانسه حمله شب گذشته در لندن را محکوم کرده‌اند. وزارت خارجه ایران هم با محکوم کردن حمله با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کرده است.

همزمان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا خواستار اجرای دوباره قانون منع ورود شهروندان شش کشور با جمعیت عمدا مسلمان به ایالات متحده، مشهور به "دستور مهاجراتی ترامپ" شده است.

موضوعات مرتبط