درگیری ارتش فیلیپین و متحدان داعش در پی نقض آتش‌بس

حق نشر عکس AFP
Image caption برآورد می‌شود حدود دو هزار نفر در این شهر گرفتار هستند

در پی نقض یک آتش بس چهار ساعته بین ارتش فیلیپین و پیکارجویان اسلامگرا در شهر ماراوی، واقع در جنوب این کشور، روند تخلیه غیرنظامیان متوقف شده است.

مقامات امیدوار بودند حداقل یک هزار نفر این شهر جنگ‌زده را ترک کنند ولی حدود ۱۳۰ نفر موفق به فرار شدند.

نیروهای دولتی در تلاشند که ماراوی، واقع در جزیره میندانائو، را از اسلامگرایانی که خود را متحد گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می‌خوانند پس بگیرند.

قرار بود آتش بس به وقت محلی تا ظهر برقرار بماند اما به گزارش خبرگزاری رویترز، فقط حدود یک ساعت دوام آورد. معلوم نیست کدام طرف تیراندازی را از سرگرفته است.

نبرد در ماراوی که از ماه میلادی گذشته آغاز شده است تا به حال حداقل ۱۷۰ کشته برجای گذاشته که ۲۰ نفر آن‌ها غیرنظامی هستند.

مقامات می‌گویند مذاکرات برای رسیدن به یک آتش تازه در جریان است.

حق نشر عکس AFP
Image caption جنگ در ماراوی پس از آن شروع شد که ارتش در صدد دستگیری ایسنیلن هپیلن، رهبر گروه ابوسیاف، برآمد که با داعش بیعت کرده

بسیاری از ساکنان ماراوی از این شهر گریخته و به اردوگاههای موقت پناه برده‌اند.

برآورد می‌شود حدود دو هزار نفر در این شهر گرفتار شده باشند، در شرایطی که جنگ خانه به خانه ادامه دارد.

ارتش فیلیپین در روزهای گذشته شهر را هدف چند حمله هوایی قرار داده است.

جنگ در ماراوی پس از آن شروع شد که ارتش در صدد دستگیری ایسنیلن هپیلن، رهبر گروه ابوسیاف، برآمد که با داعش بیعت کرده است. گفته می شود که داعش او را به عنوان رهبر این گروه در فیلیپین به رسمیت شناخته است.

شکست ارتش در دستگیری این فرد باعث شد که دهها فرد مسلح با در دست داشتن پرچم داعش به خیابان‌ها بیایند. آنها ساختمان‌ها را آتش زدند، زندانیان را آزاد کردند و شماری را به گروگان گرفتند.

دولت فیلیپین درمیندانائو، حکومت نظامی اعلام کرده است.

موضوعات مرتبط