فرانسه و سایر کشورها حمله لندن را محکوم کردند

رهبران روسیه، اسپانیا، آلمان و نیوزلند هر یک در بیانیه‌های جداگانه حمله را محکوم و با بریتانیا ابراز همدردی کرده اند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

رهبران روسیه، اسپانیا، آلمان و نیوزلند هر یک در بیانیه‌های جداگانه حمله را محکوم و با بریتانیا ابراز همدردی کرده اند

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و بسیاری از رهبران جهان حمله مرگبار لندن را محکوم و بر حمایت از مردم و دولت بریتانیا تاکید کرده اند.

حمله با خودرو و چاقو به مردم در لاندن بریج و بارو مارکت پایتخت بریتانیا در نیمه شب شنبه سوم ژوئن، دست‌کم هفت کشته و ۴۸ زخمی بر جا گذاشت که حال ۲۱ نفر آنها وخیم اعلام شده است. سه مهاجم مظنون کشته شده‌اند. آنها همراه خود جلیقه به‌ظاهر انفجاری داشتند.

در پی حمله شنبه شب دوازده نفر بازداشت شده اند.

این بازداشت ها در بارکینگ، در شرق لندن، در پی یورشی به یک آپارتمان متعلق به یکی از مهاجمان انجام شد.

از دوازده نفری که بازداشت شدند هفت نفر زن هستند. یک مرد ۵۵ ساله بعدا بدون طرح اتهام آزاد شد.

همزمان گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، مسئولیت حمله را به عهده گرفته است.

وبسایت خبری این گروه به نام اعماق در پیامی که در تلگرام منتشر کرد گفت "یک واحد امنیتی جنگجویان دولت اسلامی حملات دیروز لندن را انجام داد."

این گروه گفت که حمله توسط "گروهی از فرستادگان" داعش انجام شد. با این حال کارشناسان می گویند داعش هرکسی که از این گروه الهام گرفته باشد را عضو خود می داند.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه بریتانیا می گوید که یکی از هفت کشته شهروند فرانسه است.

امانوئل مکرون روز یکشنبه در تماس تلفنی با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، گفت: "فرانسه بیش از همیشه در کنار بریتانیا ایستاده است."

او تاکید کرد: "فرانسه با تمام قدرت به همراه بریتانیا و کشورهایی که تحت تاثیر (این حمله) قرار گرفته اند، به مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داد."

چراغ‌های برج ایفل پاریس یکشنبه شب به احترام قربانیان حمله لندن خاموش شد.

گفته می شود یک شهروند کانادا نیز کشته شده است. همچنین دو آلمانی به شدت زخمی شدند. اسامی قربانیان و زخمی‌ها اعلام نشده است.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، هم ضمن اعلان حمایت از بریتانیا از مرگ یک کانادایی در حمله لندن ابراز تاسف کرده است.

مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا، نیز همدردی و "حمایت استوار" کشورش از بریتانیا را اعلام کرد. او در یک کنفرانس خبری گفت که به دو شهروند استرالیا در آن حمله آسیب رسیده است.

رهبران روسیه، اسپانیا، آلمان و نیوزلند هر یک در بیانیه‌های جداگانه حمله را محکوم و با بریتانیا ابراز همدردی کرده اند.

توییت‌های جنجالی ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در شبکه توییتر بر حمایت از بریتانیا تاکید کرده و نوشته است: "ما با شما هستیم."

او همچنین در یک رشته توییت خواهان ابقای دستور منع مهاجرتی‌اش برای توقف ورود مهاجر و مسافر از ایران و پنج کشور با جمعیت عمدتا مسلمان به ایالات متحده شد. رئیس جمهوری آمریکا همچنین از صادق خان، شهردار لندن انتقاد و او را متهم کرد که خطر تروریسم را ناچیز فرض می‌کند.

آقای ترامپ به طعنه خطاب به شهردار لندن گفته بود: دست‌کم ۷ نفر کشته و ۴۸ نفر زخمی شده‌اند، آن وقت شهردار لندن می‌گوید "دلیلی برای اضطراب وجود ندارد".

دفتر صادق خان در واکنش گفت که او بجای جواب دادن به توییت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، کارهای مهم تری دارد که انجام دهد.

در همین رابطه، لیو لوکنز، سفیر آمریکا در بریتانیا، در توئیتر از مدیریت "قوی" صادق خان شهردار لندن دفاع کرد و به او تسلیت گفت.

در خبری دیگر، شب یکشنبه کنسرتی در بزرگداشت قربانیان بمبگذاری منچستر دراین شهر برگزار شد.

در این کنسرت به جز آریانا گرانده ستاره‌هایی چون جاستین بیبر، کیتی پری، کولد پلی و مایلی سایروس هم برنامه اجرا کردند.

عواید این کنسرت به قربانیان بمب‌گذاری منچستر و خانواده‌هایشان داده خواهد شد.

دو هفته پیش در حمله‌ای انتحاری به سالن کنسرتی در منچستر ۲۲ نفر کشته و شماری مجروح شدند. پلیس برای برقرای امنیت نیروی بیشتری به محل اعزام کرده است.

توضیح ویدئو،

حمله لندن: پلیس وارد یک بار می‌شود

آنچه درباره حمله لندن می‌دانیم

ساعت ۲۲:۰۸ شنبه شب سوم ژوئن، یک خودرو روی "لاندن بریج"، پل مشهور مرکز لندن به میان عابران پیاده راند و سپس سرنشینان این خودرو با چاقو به مردم در محله "بارو مارکت" حمله کردند. پلیس بریتانیا این حمله را "تروریستی" خوانده و تایید کرده که ۷ نفر کشته و ۴۸ نفر دیگر زخمی شدند.

حال بعضی از ۴۸ زخمی وخیم است. پس از این حادثه، خودرو به راه خود ادامه داد و در نزدیکی بازار "بارو مارکت" یکی از سرنشینان پیاده شد و چندین نفر را با چاقو زد.

یکی از شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفت که مهاجمان می‌دویدند و فریاد می‌زدند: "این برای الله است." این شاهد عینی گفته که مهاجمان یک دختر را ۱۰ تا ۱۵ بار با چاقو زدند.

هر سه مهاجمان ظرف کمتر از ۸ دقیقه پس از آغاز حمله، با شلیک نیروهای پلیس از پا درآمدند. بیشتر اینجا بخوانید: حمله لندن؛ تا حالا چه می‌دانیم؟

نخست‌وزیر بریتانیا که پنج‌شنبه این هفته انتخابات سختی را پیش رو دارد، گفت باید برای مقابله با فضای سایبر که مورد استفاده تروریست‌هاست، مقررات تازه‌ای با کمک رهبران جهان تنظیم شود.

به گفته نخست‌وزیر بریتانیا انتخابات پارلمانی روز پنج‌شنبه هشتم ژوئن به روال اعلام شده برگزار خواهد شد، هرچند مبارزات انتخاباتی احزاب اصلی امروز متوقف شده و قرار است از فردا از سر گرفته شود.

حمله روز دوشنبه ۲۲ مه که منجر به کشته شدن ۲۲ نفر در یک کنسرت موسیقی در منچستر شد، برای چند روز سطح هشدار امنیتی را به بالاترین وضعیت خطر در بریتانیا رساند که معنی آن حمله قریب‌الوقوع بود؛ اما بعد از حمله شب گذشته، سطح هشدار امنیتی در بریتانیا تغییر نکرد.

منبع تصویر، Getty Images

عیادت از زخمی‌ها

ترزا می بعد از ظهر روز یکشنبه از تعدادی از کسانی که در این حمله زخمی شده بودند در بیمارستان عیادت کرد.

نخست وزیر بریتانیا ساعاتی پیش از آن در پایان جلسه اضطراری کابینه (کبرا) اعلام کرد که کشورش با روند و شیوه جدیدی از تهدیدهای تروریستی مواجه است.

به گفته ترزا می، سه حادثه اخیر لندن و منچستر از نظر سازمانی به هم مرتبط نبوده اما یک "ایدئولوژی شیطانی" هر سه حمله را به هم ربط می‌دهد.

خانم می گفت که دیگر تحمل بریتانیا تمام شده و این روند باید متوقف شود. او تایید کرد که آن سه نفر همراه خود جلیقه به‌ظاهر انفجاری داشتند.

شورای مسلمان بریتانیا از صحبت‌های روز یکشنبه نخست وزیر حمایت کرد و از مسلمانان خواست تا برای جلوگیری از رفتار افراط‌‌ گرایانه وظیفه خود را انجام بدهند.

در بیانیه این شورا آمده است: "این حمله مار خشمگین کرده و ما می‌خواهمی در این باره کاری انجام دهیم. به همین دلیل ما با نخست وزیر موافقیم که این وضع باید عوض شود. دیگر بس است."

"ما برای گفتگوهای دشوار بعنوان شهروندانی با حقوق برابر آماده‌ایم و به اندازه سهم خودمان باید در مبارزه شرکت کنیم."

مقامات دولت بریتانیا روز یکشنبه گفتند که خطر عملیات تروریستی به ابعاد "بی‌سابقه‌ای" رسیده است. به گفته آنان، بین سال ۲۰۱۳ تا ماه مارس امسال هفتاد اقدام تروریستی در بریتانیا صورت گرفته بود اما در سه ماه گذشته هشت مورد عملیات تروریستی یا انجام یا پیش از اجرا کشف و خنثی شده است.

از طرف دیگر جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، ترزا می را متهم کرده است که در چند سال گذشته ۲۰ هزار پلیس را اخراج کرده است. رهبر حزب کارگر گفت وقتی نهاد صنفی پلیس خطر این کار را به ترزا می گوشزد کرده، او آنها را متهم کرده که چوپان دروغگو هستند.

جرمی کوربین همچنین از ترزا می انتقاد کرد که جلوی انتشار گزارشی را در مورد کشورهایی که بودجه اقدامات تروریستی را تامین می‌کنند گرفته است.