حمله لندن؛ پلیس هویت سه مهاجم را مشخص کرده و بزودی اعلام می‌کند

پلیس لندن

منبع تصویر، EPA

براساس گزارشها در تازه‌ترین تحول در رابطه با حمله شنبه شب (۳ ژوئن/۱۳ خرداد) در لندن پلیس می گوید که هویت سه فردی که دست به این اقدام زده بودند را مشخص کرده است. به گفته مقامات پلیس، نام و مشخصات این سه تن به محضی که از نظر عملیاتی مقدور باشد به طور رسمی اعلام خواهد شد.

از سوی دیگر رئیس پلیس لندن گفته است که نیروهای تحت امر وی با توجه به رخداد روز شنبه شب که سومین حمله از این نوع در سه ماه گذشته بوده است، جنبه‌های مختلف روشهای این نیرو در مقابله با تروریسم را بررسی می‌کنند.

وی گفته است که تمایل دارد تا منابع بیشتری در اختیار داشته باشد اما تاکید کرده است که نمی‌خواهد پلیسهای سطح کشور اسلحه حمل کنند.

همزمان گزارش شده است که در ساعات اولیه امروز (دوشنبه ۵ ژوئن/۱۵ خرداد) نیروهای پلیس دو آدرس را در شرق لندن در "نیوهم" و در "بارکینگ" مورد بازرسی قرار دادند.

به گفته مقامات پلیس تعدادی در این خصوص بازداشت شده اند. دوازده نفر در آپارتمانی در بارکینگ که متعلق به یکی از حمله کنندگان بوده است بازداشت شده‌اند. همین گزارشها حاکیست که یک مرد ۵۵ ساله بازداشت شده بدون وارد شدن اتهامی از سوی پلیس آزاد شده است.

حمله با خودرو و چاقو به مردم در لاندن بریج و بارو مارکت پایتخت بریتانیا در نیمه شب شنبه سوم ژوئن، دست‌کم هفت کشته و ۴۸ زخمی بر جا گذاشت که حال ۲۱ نفر آنها وخیم اعلام شده است. سه مهاجم مظنون کشته شده‌اند. آنها همراه خود جلیقه به‌ظاهر انفجاری داشتند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله را به عهده گرفته است. وبسایت خبری این گروه به نام اعماق در پیامی که در تلگرام منتشر کرد گفت "یک واحد امنیتی جنگجویان دولت اسلامی حملات دیروز لندن را انجام داد."

این گروه گفت که حمله توسط "گروهی از فرستادگان" داعش انجام شد. با این حال کارشناسان می گویند داعش هرکسی که از این گروه الهام گرفته باشد را عضو خود می‌داند.

مقامات دولت بریتانیا روز یکشنبه (۴ ژوئن/۱۴ خرداد) گفتند که خطر عملیات تروریستی به ابعاد "بی‌سابقه‌ای" رسیده است. به گفته آنان، بین سال ۲۰۱۳ تا ماه مارس امسال هفتاد اقدام تروریستی در بریتانیا صورت گرفته بود اما در سه ماه گذشته هشت مورد عملیات تروریستی یا انجام یا پیش از اجرا کشف و خنثی شده است.

بسیاری از رهبران جهان این حمله را با شدیدترین لحن محکوم کردند و اعلام کردند که در مبارزه با تروریسم در کنار بریتانیا خواهند ماند.

توضیح ویدئو،

حمله لندن: پلیس وارد یک بار می‌شود

آنچه درباره حمله لندن می‌دانیم

ساعت ۲۲:۰۸ شنبه شب سوم ژوئن، یک خودرو روی "لاندن بریج"، پل مشهور مرکز لندن به میان عابران پیاده راند و سپس سرنشینان این خودرو با چاقو به مردم در محله "بارو مارکت" حمله کردند. پلیس بریتانیا این حمله را "تروریستی" خوانده و تایید کرده که ۷ نفر کشته و ۴۸ نفر دیگر زخمی شدند.

حال بعضی از ۴۸ زخمی وخیم است. پس از این حادثه، خودرو به راه خود ادامه داد و در نزدیکی بازار "بارو مارکت" یکی از سرنشینان پیاده شد و چندین نفر را با چاقو زد.

یکی از شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفت که مهاجمان می‌دویدند و فریاد می‌زدند: "این برای الله است." این شاهد عینی گفته که مهاجمان یک دختر را ۱۰ تا ۱۵ بار با چاقو زدند.

هر سه مهاجمان ظرف کمتر از ۸ دقیقه پس از آغاز حمله، با شلیک نیروهای پلیس از پا درآمدند.