توافق صلح کلمبیا؛ شورشیان فارک درباره تاخیر در اجرای توافق هشدار دادند

شورشیان فارک

منبع تصویر، AFP

گروه شورشی فارک در کلمبیا هشدار داده است که دولت این کشور برخی از مفاد توافق‌نامه بین این گروه و دولت را به دفعات نقض کرده است و این نکته می‌تواند در اجرای این توافق‌نامه صلح بین این گروه و دولت تاخیر ایجاد کند.

رودریگو لوندونو، رهبر فارک، که به "تیموچنکو" مشهور است، این هشدار را پس از آن داد که یکی از شورشیان این گروه بازداشت شد.

خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهور کلمبیا، گفته است که در خصوص این بازداشت "ابهاماتی" بوده و افزوده است که این موضوع اکنون حل شده است.

اول دسامبر سال گذشته میلادی مجلس نمایندگان کلمبیا به اتفاق آرا طرح صلح اصلاح شده با گروه شورشی فارک را تصویب کرد. روز پیش از آن نیز مجلس سنای کلمبیا این توافق را تایید کرد.

طرح اصلاح شده پس از آن بین دو طرف امضا شد که مردم در یک همه پرسی با طرح اولیه مخالفت کردند. ۵۰.۲ درصد از رای‌دهندگان در آن همه‌پرسی با توافق صلح مخالفت کرده بودند.

اما توافق اصلاح شده نیازی به همه پرسی نداشت، و تصویب آن در مجلس کشور کافی بود.

این توافق به معنی پایان ۵ دهه درگیری مسلحانه، که ۲۶۰ هزار کشته به جا گذاشته، است.

رهبر فارک، پیشتر گفته بود که این توافق "پایانی قطعی" برای جنگ داخلی و حل اختلافات به شکلی متمدنانه است.

رئیس جمهور کلمبیا هم درباره توافق جدید گفت که توافق اصلاح شده بهتر از توافق قبلی است و بسیاری از نگرانی‌های موجود درباره توافق قبلی در آن برطرف شده است.

مخالفان توافق قبلی می‌گفتند در آن به فارک امتیازات زیادی داده شده بود.

با توافق جدید گروه فارک تعهدات بیشتری دارد و از جمله باید دارایی‌هایش را اعلام کرده و به دولت تحویل دهد تا از آنها برای پرداخت غرامت به قربانیان درگیری‌ها استفاده شود.

آنها همچنین باید اطلاعات جامعی را درباره هر گونه مداخله احتمالی در قاچاق مواد مخدر و کوکائین در اختیار دولت بگذارند.