واکنش ها به انتقاد ترامپ از شهردار لندن

خان و ترامپ حق نشر عکس PA
Image caption این اولین مجادله ترامپ با شهردار لندن نیست

حملات تازه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به صدیق خان شهردار لندن در ارتباط با حملات شنبه شب که ۷ کشته به جا گذاشت با واکنش سیاستمداران بریتانیا از جمله رهبر حزب لیبرال دمکرات روبرو شده که می گوید آقای ترامپ "مایه شرمساری" برای آمریکاست.

آقای خان پس از حملات گفته بود که مردم لندن نباید به خاطر حضور پررنگ پلیس در خیابان ها نگران باشند.

اما آقای ترامپ برای دومین بار در این مدت به آقای خان حمله کرد. او گفت این حرف شهردار مسلمان لندن که مردم نباید احساس خطر کنند "یک توجیه رقت انگیز" است.

حملات رئیس جمهور آمریکا به شهردار لندن با محکومیت مقام ها نه فقط در بریتانیا بلکه در آمریکا روبرو شده است.

منتقدان می گویند اظهارات رئیس جمهور آمریکا نامناسب است و او سخنان شهردار لندن را غلط جلوه می دهد.

سیاستمداران در بریتانیا روز دوشنبه از ترزا می نخست وزیر خواستند دعوت رسمی از آقای ترامپ برای بازدید از بریتانیا را لغو کند.

تیم فارون رهبر حزب لیبرال دمکرات گفت: "این مردی است که به ارزش های ملی ما توهین می کند آن هم در زمانی که سوگوار هستیم."

او در بیانیه ای نوشت: "ترامپ مایه شرمساری آمریکاست."

خانم می در پایان هفته در واکنش به اظهارات اولیه آقای ترامپ گفته بود که شهردار لندن "خوب کار می کند."

سایمون اوکانر عضو کابینه پارلمان اروپا گفت: "تصور کنید که نخست وزیر بریتانیا روز بعد از ۱۱ سپتامبر به شهردار نیویورک حمله کند."

آقای خان بعد از مراسم یادبودی برای قربانیان حمله شنبه شب لندن گفت اجازه نخواهد داد آقای ترامپ "میان مردم ما شکاف بیاندازد."

در آن حمله هفت نفر کشته و ۴۸ نفر زخمی شدند.

آقای خان بعد از حمله گفته بود: "لندنی ها امروز و روزهای آینده شاهد حضور پررنگ تر پلیس خواهند بود. لازم نیست احساس خطر کنند."

آقای ترامپ در واکنش نوشت: "در حمله تروریستی حداقل ۷ نفر کشته و ۴۸ نفر زخمی شده اند و شهردار لندن می گوید دلیلی برای احساس خطر وجود ندارد!"

او روز دوشنبه در توییت دیگری نوشت: "توجیهی رقت انگیز از سوی صدیق خان شهردار که باید سریع به این حرف که "دلیلی برای احساس خطر وجود ندارد" فکر می کرد. رسانه های جریان اصلی سخت برای فروش آن تلاش می کنند!"

سخنگوی شهردار لندن پیشتر روشن کرده بود که اشاره او به نگرانی از حضور گسترده تر ماموران مسلح پلیس در خیابان ها بوده است.

آقای خان پس از مراسم یادبود سه شنبه به بی بی سی گفت: "باید تشخیص دهیم که بعضی ها می خواهند بین مردم ما شکاف ایجاد کنند، بعضی ها با دامن زدن به تفرقه خوشحالند."

"اما من اینطور نیستم، لندنی که من می شناسم هم اینطور نیست، و ما اجازه نخواهیم داد هیچ کس، چه دونالد ترامپ یا هر کس دیگری، میان ما شکاف بیاندازد."

سخنگوی او پیشتر گفت که او "کارهای مهم تری از پاسخ دادن به توییت غلط انداز دونالد ترامپ که عمدا خارج از بستر" مطرح شده دارد.

حمایت شهرداران آمریکا از خان

بیل دی بلاسیو شهردار نیویورک به سرعت از آقای خان دفاع کرد و در تمجید از او گفت که "کار کاملا درستی انجام داده."

او در کنفرانسی خبری در نیویورک به نیک برایانت خبرنگار بی بی سی گفت: "من نمی فهمم چرا دونالد ترامپ سعی دارد مردی را تضعیف کند که می خواهد از مردم لندن حفاظت کند. اصلا معنی ندارد."

مایکل بلومبرگ شهردار سابق نیویورک هم از آقای خان و مردم لندن حمایت کرده است.

کنفرانس شهرداران آمریکا هم که نماینده بیش از ۱۴۰۰ شهر در آمریکاست از آقای خان حمایت کرد.

این گروه در بیانیه ای نوشت: "او با فراتر رفتن از بحران مرگ و ویرانی، برای رفع ترس و دلداری دادن به مردم لندن تلاش کرده، کاری که همه شهرداران می کنند."

آقای خان قبلا از طرح های آقای ترامپ برای منع سفر شهروندان شش کشور اسلامی به آمریکا انتقاد کرده است. او در جریان مبارزات انتخاباتی اظهار امیدواری کرده بود که آقای ترامپ "بد ببازد" و افزوده بود که او یک "دلقک" است.

طرح های آقای ترامپ برای منع سفر شهروندان آن شش کشور که شامل ایران می شود در دادگاه ها متوقف شده است. او اکنون در انتظار بررسی موضوع در دیوان عالی آمریکاست.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط