دیپلمات ارشد آمریکایی در اعتراض به خروج کشورش از معاهده پاریس استعفا داد

حق نشر عکس diplomacy.state.gov
Image caption سفارت آمریکا در پکن تصمیم عضو سفارتخانه به استعفا را بدون توضیح درباره علت آن تایید کرده است

یک کارمند ارشد سفارت آمریکا در چین در اعتراض به خروج کشورش از معاهده پاریس از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

روز سه شنبه، ١٦ خرداد (٦ ژوئن)، سخنگوی سفارت آمریکا در پکن گفت که دیوید رنک، کاردار سفارتخانه "در تصمیمی شخصی" از سمت خود استعفا داده است و افزود: "ما از سال‌های طولانی خدمت او در وزارت خارجه قدردانی می‌کنیم."

دیوید رنک بیست و هفت سال سابقه خدمت در وزارت خارجه آمریکا را دارد و در ژانویه سال گذشته به عنوان کارمند سفارت ایالات متحده در چین به پکن اعزام شد.

+ ترامپ خروج آمریکا از معاهده اقلیمی پاریس را اعلام کرد

+ انتقاد کشورهای خارجی و شرکت‌های آمریکایی از تصمیم ترامپ به خروج از معاهده پاریس

+ چین به معاهده تغییرات اقلیمی پاریس پایبند می‌ماند

سخنگوی سفارت آمریکا در مورد علت تصمیم آقای رنک اظهار نظری نکرده اما پیشتر، یکی از روزنامه‌نگاران آمریکایی که در حال حاضر در یکی از وبسایت‌های خبری مرتبط با چین فعالیت دارد گفت که این کارمند سفارت به عنوان اعتراض به خارج شدن آمریکا از معاهده مقابله با گرمایش زمین در نظر دارد استعفا بدهد.

حق نشر عکس AFP
Image caption تصمیم ترامپ با اعتراضات طرفداران محیط زیست در سراسر آمریکا مواجه شده است

براساس این گزارش، آقای رنک گفته بود که نمی‌تواند به عنوان نماینده دولت آمریکا از تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن این کشور از معاهده پاریس حمایت و از آن دفاع کند. وی در جلسه‌ای با کارکنان سفارت گفته بود که قادر به انجام مسئولیت اداری خود در ابلاغ رسمی این تصمیم به دولت چین نیست.

هفته گذشته، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که در عمل به وعده انتخاباتی خود، این کشور را از معاهده پاریس خارج می‌کند. معاهده پاریس برای جلوگیری از گرمایش زمین پس از مذاکراتی طولانی سرانجام در سال ٢٠١٥ توسط تمامی کشورهای جهان، به استثنای سوریه و نیکاراگوئه پذیرفته شد. دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت آمریکا نیز این معاهده را امضا کرد.

آقای ترامپ گفته است که تعهد آمریکا به کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای این کشور را ناگزیر خواهد کرد فعالیت در بخش انرژی را محدود کند که به معنی کاهش موقعیت آمریکا در برابر کشورهایی مانند چین و هند خواهد بود. به گفته رئیس جمهوری آمریکا، نتیجه چنین اقدامی علاوه بر خسارت مالی، باعث از دست رفتن هزاران فرصت شغلی خواهد شد.

با وجود تاکید رئیس جمهوری آمریکا با لزوم خروج از معاهده پاریس به منظور حمایت از صنایع این کشور، شماری از مدیران شرکت‌های آمریکایی این اقدام را مورد انتقاد شدید قرار داده‌اند. این تصمیم همچنین تظاهرات اعتراضی را در نقاط مختلف آمریکا در پی داشته است.

از لحاظ تولید گازهای گلخانه‌ای، آمریکا و چین در بالاترین رده‌های جهانی قرار دارند. به همین دلیل خروج آمریکا از این پیمان باعث نگرانی در مورد تحقق اهداف آن شده است.