حمله 'نیروهای دموکراتیک سوریه' به رقه آغاز شد

نیروهای دموکراتیک سوریه حق نشر عکس Reuters
Image caption ائتلاف کردها در هفته‌های گذشته به سوی رقه پیشروی کرده است

نیروهای دموکراتیک سوریه(ائتلاف به محوریت کردها) با پشتیبانی آمریکا، حمله‌ به رقه، پایگاه اصلی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه را آغاز کردند. ترکیه می‌گوید اگر در جریان این حمله منافعش تهدید شود، فورا واکنش نشان می‌دهد.

هم‌زمان گزارش‌ها حاکی از آن است که ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا شب دوشنبه ۵ ژوئن (۱۵ خرداد) مواضع داعش در رقه را هدف گرفته است. سانا، خبرگزاری دولت سوریه، می‌گوید در این حملات ۱۲ نفر، از جمله چند زن و کودک کشته شده‌اند.

یک سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه می‌گوید که حملات به شهر رقه از سه جهت شمال، شرق و غرب شهر در جریان است.

در هفته‌های گذشته ائتلاف کردها در حال پیشروی به سوی رقه بود.

طلال سیلو، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه، با اعلام آن که حمله به رقه از دوشنبه آغاز شده، پیش‌‌بینی کرده است که نبرد رقه "بسیار سخت" باشد، چرا که "داعش تا پای جان از به اصطلاح پایتخت خود دفاع خواهد کرد."

رامی عبدالرحمان، مدیر گروه ناظر حقوق بشر سوریه در لندن، می‌گوید نیروهای دموکراتیک سوریه به شهر رقه رسیده‌اند، هرچند هنوز کنترل ساختمان‌ها را در دست ندارند.

به گزارش گروه ناظر سوریه، نیروهای دموکراتیک به محله‌ای در شرق رقه و همچنین یک پایگاه نظامی در این شهر حمله کرده است.

واکنش ترکیه

همزمان با آغاز حمله نیروهای دموکراتیک سوریه به رقه، بن‌علی ایلدیریم، نخست وزیر ترکیه، گفته است چنان چه عملیات رقه تهدیدی متوجه ترکیه کند، این کشور "مقابله به مثل فوری" انجام خواهد داد.

حق نشر عکس AFP
Image caption نخست وزیر ترکیه درباره عواقب احتمالی حمله به رقه هشدار داده است

یگان‌های مدافع خلق، که بخش مهمی از نیروهای دموکراتیک سوریه هستند، با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) ارتباط دارند و ترکیه به این دلیل آنها را گروهی "تروریستی" می‌داند.

ترکیه پیش از این از حمایت آمریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه انتقاد کرده است.


رقه

رقه شهری در شمال سوریه است و رودخانه فرات از کنار آن می‌گذرد.

سابقه این شهر به آغاز امپراتوری سلوکیان می‌رسد.

این شهر صحنه رویدادهای مهمی در تاریخ باستان بوده و از جمله یکی از معدود مبادی تجاری بین امپراتوری ساسانی و روم بود. انوشیروان، پادشاه ساسانی، در نبردی رقه را نابود کرد و اهالی آن را به قلمرو خود کوچاند.

در دوران صدر اسلام نیز جنگ صفین در رقه اتفاق افتاد و این شهر آرامگاه چندین شخصیت تاریخی شیعه بود که بعدها تخریب شدند. رقه همچنین مدتی پایتخت عباسیان بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption داعش رقه را پایتخت خود اعلام کرد

موقعیت جغرافیایی رقه به شکلی است که دسترسی از آن را به سراسر سوریه کنونی ساده می‌کند.

در دوران معاصر با احداث بزرگترین سد سوریه در نزدیکی رقه، این شهر اهمیت بیشتری یافت.

این شهر با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در سال ۲۰۱۳ از کنترل دولت سوریه خارج شد و گروه‌هایی از مخالفان، از جمله جبهه نصرت (در آن مقطع وابسته به القاعده) و ارتش آزاد سوریه، آن را در اختیار گرفتند.

در آغاز سال ۲۰۱۴ گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام (بعدتر دولت اسلامی) رقه را تصرف و آن را پایتخت خود اعلام کرد.

روسیه، آمریکا و چند کشور دیگر بارها مواضع داعش در رقه را هدف گرفته‌اند و در ماه‌های اخیر نیروهای کرد عملیاتی را برای تصرف آن آغاز کرده‌اند.

موضوعات مرتبط