ترامپ قطع روابط کشورهای عربی با قطر را نتیجه سفر خود دانست

ترامپ، ملک سلمان و سیسی

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

آقای ترامپ در اولین سفر رسمی خود به عربستان رفت و یک مرکز مبارزه با تروریسم را در ریاض افتتاح کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از قطع رابطه عربستان سعودی و چند کشور دیگر با قطر استقبال کرده و گفته است ممکن است این برخورد "آغازی برای پایان تروریسم" باشد.

با این حال کاخ سفید بعد از ظهر سه شنبه به وقت واشنگتن گفته است که برای حل اختلاف طرف ها در این بحران تلاش می کند.

آقای ترامپ پیشتر در توییتر خود نوشته بود: "این خیلی خوب است که می‌بینیم سفر به عربستان سعودی و ملاقات با پادشاهش و ۵۰ کشور دیگر به این زودی در حال ثمر دادن است."

"آنها گفتند به سختی با تامین مالی افراط‌گرایی برخورد می‌کنند و همه اشاره‌ها به قطر بود. شاید این آغازی برای پایان وحشت تروریسم باشد."

عربستان، مصر، امارات متحده عربی، بحرین و چند کشور دیگر همه روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده‌اند. علاوه بر اینها همسایگان عرب قطر، مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را به روی این کشور بسته‌اند.

عربستان و چند کشور دیگر قطر را به حمایت از تروریسم از طریق پشتیبانی گروه‌های اخوان‌المسلمین، حماس و داعش متهم کرده‌اند.

قطر می‌‎گوید فعلا از اقدام متقابل و پاسخ دادن به اتهامات آنها خودداری می‌کند.

توضیح تصویر،

نقشه تعدادی از کشورهایی که با قطر قطع رابطه کرده‌اند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای ترامپ گفته است: "در سفر اخیرم به خاورمیانه اعلام کردم که دیگر نباید امکان تامین مالی ایدئولوژی رادیکال وجود داشته باشد. [پس از آن] رهبران [منطقه] انگشت اتهام را متوجه قطر کردند. حالا ببینید!"

او دو هفته پیش در اولین سفر رسمی خارجی خود به عربستان سعودی رفت و در ریاض در مراسم افتتاح یک مرکز مبارزه با تروریسم شرکت کرد.

تصور می‌شود که تلاش برای انزوای ایران یکی از اهداف آقای ترامپ در این سفر بود.

پیش از این هم اختلاف نظرهایی میان عربستان سعودی و قطر به وجود آمده است اما این تنش بی‌سابقه پس از آن بروز کرد که خبرگزاری رسمی قطر از قول شیخ تمیم بن‌حمد آل ثانی، امیر قطر، نوشت که ایران را قدرتی بزرگ و ضامن ثبات منطقه دانسته بود.

وزارت خارجه ایران از تنش موجود بین قطر و همسایگان عربش اظهار نگرانی کرده و می‌گوید امیدوار است که اختلاف‌ها از روش‌های سیاسی حل شود.

"تلاش برای رفع تنش"

قطر محل استقرار بزرگترین پایگاه هوایی ارتش آمریکا در خاورمیانه است به طوری که حدود هشت هزار خدمه نظامی آمریکا در پایگاه العدید مستقر هستند.

در تازه ترین واکنش شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، در بیانیه ای گفت که آمریکا با همه طرف ها در تماس است "تا مسائل حل شود و همکاری از سرگرفته شود."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آقای ترامپ در سفر خاورمیانه‌ای خود با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی نیز دیدار کرد

او گفت: "آمریکا می خواهد تنش ها رفع و فورا حل شود، که در راستای اصولی است که رئیس جمهور در زمینه شکست شبکه مالی تروریسم و افراط گرایی تشریح کرده."

عادل جبیر وزیر خارجه عربستان روز سه شنبه گفت که تدابیر اقتصادی اعمال شده باید قطر را نسبت به تغییر سیاست هایش و رفتار کردن "مثل یک کشور عادی" قانع کند.

او که در پاریس به سر می برد از حاکمان قطر خواست به حمایت از اخوان المسلمین، گروه فلسطینی حماس و آنچه "رسانه های متخاصم" خواند پایان دهد.

کویت که بی طرف است پیشنهاد کرده که میان طرف ها میانجیگری کند. به این منظور امیر کویت روز سه شنبه به عربستان سعودی سفر کرد. او اکنون عربستان را ترک کرده اما نتایج گفتگوهای او معلوم نیست.

شیخ محمد بن عبدالرحمان الثانی، وزیر خارجه قطر ، به شبکه خبری الجزیره گفت که کشورش تلافی جویی نخواهد کرد اما خوشحال نیست که رقبای منطقه ای قطر "سعی دارند اراده خود را بر قطر تحمیل کنند یا در امور داخلی آن دخالت کنند."

او به بی بی سی گفت که قطر به خوبی آمادگی مقاومت در برابر این "انسداد" را دارد اما شکایت کرد که مردم قطر قربانی "تنبیه جمعی" سایر کشورها هستند.

وزیر خارجه قطر گفت دولتش در جریان سفر آقای ترامپ به خاورمیانه به او گفته بود شاهدی در دست نیست که قطر از اسلام گرایان رادیکال حمایت می کند و افزود که این ادعاها بر "شواهد و دروغ های ساختگی" استوار است.