آمریکا شورای حقوق بشر سازمان ملل را به گرایش "ضداسرائیلی" متهم کرد

هیلی حق نشر عکس Getty Images
Image caption هیلی شورای حقوق بشر را به یکسونگری متهم کرده و خواستار عملکردی "کارآمدتر و مسئولانه‌تر" آن شده است

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد ضمن انتقاد از عملکرد شورای حقوق بشر سازمان ملل، خواستار تغییراتی در نگرش این شورا شده است.

خانم هیلی امروز سه‌شنبه ۱۶ خرداد (۶ ژوئن)، در سخنرانی در نشست دوره‌ای شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفت که اگر این شورا می‌خواهد اعتبار داشته باشد باید "گرایش ضد اسرائیلی خود را کنار بگذارد".

او گفت دولت آمریکا نقش و مشارکت خود در این شورا را "مورد بررسی دقیق" قرار داده و انتظار دارد که شورا در "پیشبرد حقوق بشر به گونه‌ای کارآمدتر و مسئولانه‌تر" عمل کند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل هر سال سه یک بار جلسه عمومی تشکیل می‌دهد و نشست کنونی سه هفته به طول خواهد انجامید.

این شور ۴۷ عضو دارد که به صورت دوره‌ای انتخاب می شوند. در حال حاضر، ایالات متحده یکی از اعضای شوراست.

برخی ناظران گفته‌اند که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، موضوع خروج این کشور از عضویت شورای حقوق بشر را مورد بررسی جدی قرار داده است.

روز جمعه خانم هیلی در مقاله‌ای در نشریه واشنگتن پست هشدار داد که شورای حقوق بشر "به خاطر خودداری از محکومیت نقض فاحش حقوق بشر در ونزوئلا، کوبا و ایران اعتبار خود را از دست داده" و این شورا را متهم کرد که به جای اتخاذ موضعی بیطرفانه، با اسرائیل برخوردی معرضانه داشته است.

بیشتر بخوانید:

در نشست روز سه‌شنبه شورای حقوق بشر، نماینده آمریکا گفت که "عضویت دراین شورا یک امتیاز مهم محسوب می‌شود و هیچ کشور ناقض حقوق بشر نباید اجازه یابد عضو این شورا باشد".

وی افزود: "نمی‌توان پذیرفت که شورای حقوق بشر هنوز حتی یک مصوبه نیز علیه اقدامات دولت ونزوئلا صادر نکرده درحالی که از ماه مارس تا کنون، پنج قطعنامه مغرضانه علیه اسرائیل در این شورا به تصویب رسیده است. اگر قرار است این شورا اعتباری داشته باشد، لازم است که یکسونگری مزمن خود علیه اسرائیل را کنار بگذارد".

وی از ونزوئلا خواست تا به خاطر "سرکوب" اعتراضات مسالمت آمیز، داوطلبانه از عضویت دوره‌ای شورا کناره‌گیری کند.

ونزوئلا در سال ٢٠١۵ از سوی گروه کشورهای آمریکای لاتین به عضویت شورا درآمد و تا سال ٢٠١٨ عضو شورا خواهد بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بررسی وضعیت فلسطینیان در اراضی اشغال در دستور کار تمامی نشست‌های شورا قرار دارد

خانم هیلی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که "در این نشست شورا، ضرورت دارد قطعنامه‌هایی با شدیدترین لحن علیه وضعیت حقوق بشر در سوریه، جمهوری دموکراتیک کنگو، اریتره، بلاروس و اوکراین صادر شود و اقدامات بعدی برای جلوگیری از نقض بیشتر حقوق بشر در این کشورها مورد توجه قرار گیرد."

نشست کنونی شورای حقوق بشر سازمان ملل تا ٢٣ ژوئن ادامه خواهد داشت و قرار است روز ١٩ ژوئن، وضعیت فلسطینیان در سرزمین‌های اشغالی مورد بررسی قرار گیرد. طبق مصوبات قبلی، شورای حقوق بشر ملزم است در تمامی نشست های خود اختلاف اسرائیل و فلسطینیان را مورد بررسی قرار دهد.

در نشست روز سه‌شنبه، رعد الحسین، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت که "مردم فلسطین نیم قرن است که زیر اشغال نظامی زندگی می کنند". وی در عین حال افزود که اسرائیلی‌ها نیز حق دارند در امنیت و بدون ترس از خشونت زندگی کنند و افزود: "نتیجه ادامه اشغال، محکوم بودن مردم در هر دو طرف به تحمل رنج بیشتر است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نماینده آمریکا از ونزوئلا خواسته به خاطر نقض حقوق بشر از عضویت شورا خارج شود