کنگره آمریکا خواستار پیگرد قانونی محافظان اردوغان شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption براساس مصوبه کنگره آمریکا مداخله ماموران محافظ رئیس جمهوری ترکیه تظاهرات مسالمت آمیز مخالفان و موافقان را به خشونت کشاند

کنگره آمریکا خواستار پیگرد قانونی محافظان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شده است.

نمایندگان کنگره آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای، "خشونت علیه تظاهرات مسالمت آمیز در برابر اقامتگاه سفیر ترکیه" را محکوم کرده و خواستار "پیگرد قانونی عاملان خشونت و اقداماتی برای جلوگیری از تکرار این نوع وقایع در آینده" شده‌اند. پیش‌نویس این قطعنامه روز ٢٥ ماه گذشته تسلیم کمیسیون سیاست خارجی سنای آمریکا شده و پس از تصویب در کمیته، برای رای‌گیری در اختیار نمایندگان کنگره قرار گرفته بود.

شامگاه ١٦ ماه مه در جریان سفر رسمی رئیس جمهوری ترکیه به آمریکا و دیدار او با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید، گروهی از مخالفان دولت ترکیه برای اعتراض به سیاست‌های آقای اردوغان در برابر اقامتگاه سفیر آن کشور اجتماع کردند. در مصوبه کنگره آمریکا آمده است که "این تجمع مسالمت آمیز" برای چند ساعت ادامه داشت اما ناگهان "طرفداران اردوغان و افرادی از داخل محوطه سفارت از صف ماموران پلیس واشنگتن عبور کردند و تظاهرکنندگان را هدف حمله خشونت‌آمیز قرار دادند."

+ طرفداران و مخالفان اردوغان در واشنگتن درگیر شدند

براساس مصوبه کنگره آمریکا، این اقدام به معنی آن بود که "مقامات ترکیه آشکارا اصلاحیه اول قانون اساسی آمریکا راجع به آزادی‌های فردی و اجتماعی شهروندان را نقض و تعدادی از ماموران امنیتی مسلح ترکیه تظاهرکنندگان غیر مسلح را با مشت و لگد کتک زدند و صدای آنان را خفه کردند." این مصوبه می‌افزاید که ماموران پلیس آمریکا از این واقعه فیلمبرداری کردند و وزارت خاترجه نیز تایید کرده است که "تظاهرکنندگان عامل شروع خشونت نبودند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption کنگره به تصاویر ویدیوئی گرفته شده از درگیری استناد کرده است

در این مصوبه آمده است که یازده نفر در نتیجه درگیری زخمی شدند که دو تن از آنان در بیمارستان تحت درمان قرار گرفتند و دو تن از ماموران امنیتی ترکیه نیز به دلیل حمله به ماموران دولت فدرال بازداشت و بعدا با استناد به مصونیت از پیگرد قضایی در ایالات متحده، آزاد شدند و اجازه یافتند خاک ایالات متحده را ترک کنند. کنگره یادآور شده که وزارت خارجه آمریکا خواستار لغو مصونیت این دو مامور جهت انجام تحقیقات لازم نشد هر چند تحقیقات مشترکی توسط چند نهاد دولتی آمریکا در این زمینه در جریان بود.

کنگره آمریکا تاکید کرده که در هیچ زمانی، جان و امنیت آقای اردوغان در خطر نبوده و لزومی برای حمله محافظان به تظاهرکنندگان وجود نداشته است.

در این مصوبه موارد دیگری از این دست نیز برشمرده شده و از جمله آمده است که در سال ٢٠١١، در جریان برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، بین اعضای گروه محافظ آقای اردوغان و ماموران امنیتی سازمان ملل درگیری روی داد که باعث شد یکی از ماموران سازمان ملل به بیمارستان اعزام شود. همچنین، در سال ٢٠١٦، بازهم ماموران محافظ رئیس جمهوری ترکیه در جریان جلسه‌ای در موسسه بروکینگز در آمریکا "بدون دلیل موجه به خبرنگاران حاضر در محل حمله کردند."

حق نشر عکس EPA
Image caption درگیری در واشنگتن کوتاه مدتی پس از دیدار اردوغان و ترامپ روی داد و به گفته کنگره، در هیچ زمانی جان و امنیت اردوغان در خطر نبود

مصوبه کنگره آمریکا با یادآوری اینکه وزیر خارجه آمریکا نیز درگیری مقابل اقامتگاه سفیر ترکیه را "غیرقابل قبول" توصیف کرده، تاکید دارد که حق تجمع، اعتراض مسالمت‌آمیز و آزادی بیان از حقوق اساسی و خدشه ناپذیر در ایالات متحده محسوب می‌شود "و بدون آزادی تجمع، تظاهرات و بیان، دموکراسی معنایی ندارد." این مصوبه می افزاید که ماموران امنیتی ترکیه "به نحوی غیرحرفه‌ای و سبعانه" رفتار کردند که باعث آسیب به وجهه رئیس جمهوری و دولت ترکیه شد.

کنگره آمریکا خواستار بررسی دقیق این حادثه توسط نهادهای امنیتی و یگان حفاظت دیپلماتیک وزارت خارجه آمریکا شده و خواسته است نتیجه تحقیقات مورد تایید پلیس ترکیه قرار گیرد تا از تکرار چنین حوادثی هنگام دیدار مقامات ترکیه از ایالات متحده جلوگیری به عمل آید. همچنین، از وزارت خارجه خواسته شده تا قبل از صدور دستور آزادی ماموران امنیتی ترکیه، از دولت ترکیه بخواهد مصونیت سیاسی محافظان درگیر در چنین وقایعی را لغو کند.

در پایان این بیانیه از دولت آمریکا خواسته شده است تا "به اقدامات لازم جهت تقویت آزادی رسانه‌ها و جامعه مدنی در کشورهایی مانند ترکیه دست بزند و با اقدامات رهبران خارجی برای سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز در کشورهایشان به نحو مناسب برخورد کند."

درجریان دیدار آقای اردوغان از واشنگتن در ماه گذشته میلادی، گروه از مخالفان دولت ترکیه، که برخی از آنان پرچم گروه کُرد "یگان مدافع خلق" و پلاکاردهایی در حمایت از این گروه در دست داشتند، در برابر ساختمان اقامتگاه سفیر ترکیه تجمع کردند. در همان محل، افرادی نیز در حمایت از دولت ترکیه حضور داشتند و ماموران پلیس آمریکا به منظور جدا کردن دو گروه به محل اعزام شده بودند.

به گزارش منابع خبری آمریکا، پس از مدتی، افرادی با عبور از صف ماموران پلیس، به مخالفان حمله کردند و گفته شد که مهاجمان از محافظان رجب طیب اردوغان بودند. در این حمله، دست کم ٩ نفر زخمی شدند. دولت ترکیه گفته بود که تظاهرکنندگان مخالف از طرفداران فتح‌الله گولن، از مخالفان آقای اردوغان بودند. اقای گولن در آمریکا سکونت دارد و دولت ترکیه او را به دست داشتن در کودتای نافرجام تابستان گذشته متهم می کند. وی این اتهام را رد کرده است.