اندونزی برای حمایت از منافع و قلمرو ملی از جزایر خود 'آمارگیری می‌کند'

حق نشر عکس AULIA/UNDP INDONESIA
Image caption شناسایی و ثبت جزایر جدید حاکمیت اندونزی برای آب‌های ساحلی این کشور را گسترش می‌دهد

شمار جزایر در اندونزی به اندازه ای زیاد است که این کشور تا کنون نتوانسته آنها را "سرشماری" و نام گذاری کند.

کشور اندونزی بزرگترین مجمع الجزایر جهان است و قانونی که در سال ۱۹۹۶ در آن کشور تصویب شد برآورد کرده که این کشور ۱۷ هزارو ۵۰۸ جزیره دارد هر چند شمار دقیق جزایر تشکیل دهنده قلمرو این کشور مشخص نیست.

اما دولت در حال حاضر امید وار است تا زمان نشست سازمان ملل متحد در مورد حاکمیت بر قلمرو دریایی که قرار است ماه اوت برگزار شود شمار دقیق جزایر خود را به دست آورده باشد.

دولت امیدوار است ثبت این جزایر در سازمان ملل متحد به اندونزی در حمایت از قلمرو گسترده و منابع غنی ماهیگیری خود کمک کند.

بر اساس تعریف کنوانسیون سازمان ملل در مورد حقوق دریاها، جزیره منطقه‌ای از زمین است که به طور طبیعی تشکیل شده و آن را "آبی" احاطه کرده که در معرض جزر و مد قرار دارد.

نام یک جزیره در صورتی می‌تواند به رسمیت شناخته شود که حداقل دو تن از افراد محلی آن را با همان نام بشناسند.

مساحت اندونزی ۱.۹ میلیون کیلومتر مربع است و شمارش تمام جزایر آن بر اساس معیارهای سازمان ملل متحد کار ساده‌ای نیست.

به عنوان مثال در سواحل جاکارتا، پایتخت، مجمع‌الجزایر موسوم به هزار جزیره وجود دارد که ساکنان پایتخت در تعطیلات آخر هفته به آنها سفر می‌کنند اما حتی در این منطقه نزدیک پایتخت هم کسی تعداد دقیق جزایر را نمی‌داند.

تعداد کل جزایر اندونزی که قانون سال ۱۹۹۶ برآورد کرده فقط یک تخمین است و این رقم براساس معیارهای سازمان ملل متحد تایید نشده است.

اما در آخرین کنفرانس سازمان ملل متحد در باره استانداردسازی نام‌های جغرافیایی در سال ۲۰۱۲ دولت اندونزی ۱۳۴۶۶ جزیره را که محل و نامهایشان مشخص شده بود نزد این سازمان به ثبت رساند.

حق نشر عکس ASRI/UNDP INDONESIA
Image caption بونگین بیلی جزیره ای است که ٢٥ خانواده به طور موسمی در آن زندگی می کنند

گروه مامور شمارش جزایر در وزارت امور دریایی و شیلات اندونزی به بی بی سی گفته که می خواهند در جلسه بعدی سازمان ملل در ماه اوت حداقل هزار و ۷۰۰ جزیره را به فهرست کنونی جزایر ثبت شده این کشور اضافه کنند.

بالوک بودیانتو، از کارمندان این وزارت و سرپرست این گروه گفت: "این فهرست موجود شامل تعداد جزایری است که تا قبل از اعلام و ثبت شده اما احتمالا تعداد آنها بالا خواهد رفت چونکه در حال حاضر ما مشغول شناسایی و تایید رسمی جزایر جدید هستیم و این کاررا تا پایان ماه ژوئن ادامه خواهیم داد."

وی توضیح داده است که این گروه باید از هر یک از این جزایر دیدن کند و سپس مختصات جغرافیایی، نام، معنی نام، تاریخ و تاریخ جغرافیایی آنهارا یادداشت کنند. او گفته است: "ما همه جزئیات را مستند می‌کنیم و آن را به تیم مرکزی ارائه می دهیم."

حفاظت از هویت ملی

هدف از شمارش و ثبت نام جزایر حفاظت از قلمرو و منابع ملی عنوان شده است.

اگر جزایر شناسایی نشده از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شوند این امر می‌تواند به اندونزی در تثبیت حاکمیت ملی بر آبهای ساحلی که کشورهای همسایه نیز مدعی آن هستند کمک کنند.

دولت می گوید بر اثر ماهیگیری غیر قانونی خارجیان در آب‌هایی که قلم رو اندونزی می داند هر سال میلیاردها دلار را از دست می دهد. گاه نیروهای اندونزیایی به سوی بعضی از قایق‌های خارجی تیر هشدار شلیک کرده‌اند.

در سال ۲۰۰۲، پس از آن که دیوان داوری بین المللی در ارتباط با یک مناقشه ارضی با مالزی علیه اندونزی حکم کرد، این کشور دو جزیره را از دست داد و آنها به به مالزی تعلق گرفتند. پس از استقلال تیمور شرقی، دو جزیره دیگر به این کشور جدید تعلق گرفتند.

کارشناسان محیط زیست هشدار داده اند که اگر افزایش سطح دریا در اثر تغییرات آب و هوا ادامه یابد ممکن است هزاران جزیره اندونزی زیر آب برود.

پیگیری مالکیت جزایر می‌تواند یک کار بی پایان باشد چونکه به گفته آقای بالوک گروه شمارش جزایر همواره جزایر جدیدی را کشف می‌کند که مرتبا در نتیجه زمین لرزه یا فوران آتشفشانی ایجاد می‌شوند.

موضوعات مرتبط