ترامپ نامزد خود برای ریاست اف‌بی‌آی را معرفی کرد

کریستوفر ری حق نشر عکس Reuters
Image caption کریستوفر ری سال های ۲۰۰۳ - ۲۰۰۵ در حکومت جورج دبلیو بوش ایفای وظیفه کرده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا،"کریستوفر ری" را به عنوان نامزد پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی معرفی کرده است.

این سمت پس از آن که آقای ترامپ، جیمز کومی رییس سابق اف‎بی‌آی را در اقدامی ناگهانی و جنجالی برکنار کرد، خالی مانده بود.

آقای ری در زمان حکومت جورج دبلیو بوش طی سال های ۲۰۰۳ - ۲۰۰۵ به عنوان معاون دادستان کل آمریکا ایفای وظیفه می‌کرد.

او همچنین در یکی از پرونده‌های جنجالی، وکالت کریس کریستی، فرماندار جمهوریخواه نیوجرسی و یکی از حامیان ترامپ را برعهده داشت.

انتصاب او باید توسط مجلس سنا تصویب شود.

آقای ترامپ روز چهارشنبه در توییتی آقای ری را "مردی با اعتبار بدون هرگونه عیب و نقص" خوانده است.

او که فارغ‌التحصیل حقوق از دانشگاه "ییل" است در حال حاضر شرکت حقوقی "کینگ اند اسپالدینگ" کار می‌کند. این شرکت در در واشنگتن و آتلانتا دفتر دارد.

در زمان کار در وزارت دادگستری او رهبر بخش جنایی این وزارت بود، که نظارت بر پرونده های بزرگ تقلب از جمله شرکت غول‌پیکر انرژی "انرون" را بر عهده داشت.

سایت شرکت حقوقی کینگ اند اسپالدینگ نوشته است آقای ری از مسئولان تهیه پاسخ وزارت دادگستری به حملات یازده سپتامبر بوده و در نظارت بر اقدامات قانونی و عملیاتی در جنگ در حال ادامه با تروریسم نقش کلیدی داشته است،

آقای ترامپ گفته است ممکن است تصمیم گرفتنه یک سیاستمداررا به این سمت انتصاب کند. معمولا تاکنون به این سمت افراد غیرسیاسی می‌شدند.

اعلام معرفی آقای ری یک روز قبل از آن اتفاق می افتد که قرار است جیمز کومی، رئیس سابق پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) برای شهادت در مجلس سنای این کشور حاضر شود.

انتظار می‌رود آقای کومی در این جلسه درباره این ادعا که آقای ترامپ از او خواسته بود تا درباره تماس‌های یکی از مشاورانش با مقامات روس تحقیق نکند به سوالاتی پاسخ دهد.

شهادت آقای کومی از طریق تلویزیون و آنلاین پخش خواهد شد. او همچنین باپرسش های حساس سناتورها در یک جلسه خصوصی رو به رو خواهد بود.