جیمز کومی: ترامپ گفت 'من انتظار وفاداری دارم'

جیمز کومی، رئیس سابق اف بی آی حق نشر عکس Getty Images
Image caption جیمز کومی، رئیس اخراج شده اف‌بی‌آی دیروز برای شهادت در مجلس سنای آمریکا حاضر ‌شد

جیمز کومی، رئیس اخراج شده پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) به کنگره آمریکا خواهد گفت که دونالد ترامپ از او خواسته بود که به تحقیقاتش درباره تماس‌های مایکل فلین، مشاور امنیت ملی سابق‌اش با روسیه خاتمه بدهد. آقای کومی همچنین شهادت خواهد داد که رئیس جمهوری آمریکا به او گفته بود: "من انتظار وفاداری دارم."

جیمز کومی روز پنجشنبه (هشتم ژوئن) ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی برای اولین بار در جلسه علنی کمیته اطلاعاتی سنا حاضر خواهد شد. انتظار می رود ده ها میلیون نفر در آمریکا و سراسر جهان این جلسه علنی را به طور زنده از رسانه ها دنبال کنند. متن بیانیه‌ای که آقای کومی در ابتدای جلسه قرائت خواهد کرد، روز چهارشنبه در وب سایت کمیته مذکور منتشر شد.

دونالد ترامپ حدود یک ماه پیش جیمز کومی را به اتهام عملکرد نامطلوبش در رسیدگی به ماجرای جنجالی ایمیل‌های هیلاری کلینتون اخراج کرد. دموکرات‌ها می گویند که دلیل اصلی اخراج کومی، اصرارش به ادامه تحقیقات درباره اتهام تعاملات سری ستاد انتخاباتی آقای ترامپ با روسیه بوده است.

اظهارات کتبی آقای کومی حکایت از آن دارد که او خلاصه‌ای از همه گفتگوهای حضوری و تلفنی خود با رئیس جمهوری آمریکا را در کمیته اطلاعاتی سنا بازگو خواهد کرد، از جمله این که جمعه ششم ژانویه - دو هفته قبل از ورود آقای ترامپ به کاخ سفید - در برج ترامپ در نیویورک با وی دیداری داشت و در مورد وجود اطلاعات تایید نشده‌ای مبنی بر این که روس‌ها از وی اطلاعاتی جمع آوری کرده اند که می توانند از آن برای فشار و باج خواهی استفاده کنند به رئیس جمهوری منتخب گزارش ارائه کرد.

کومی می گوید در آن جلسه به ترامپ اطمینان داد که مظنون یک تحقیقات فدرال نیست.

بنا بر متن اظهارات وی در کمیته سنا: "این درست بود. ما یک پرونده ضد اطلاعاتی درباره او (ترامپ) نداشتیم."

به گفته جیمز کومی، آقای ترامپ عصر جمعه ۲۷ ژانویه - یک هفته بعد از در دست گرفتن قدرت - او را به کاخ سفید دعوت کرد تا با هم شام صرف کنند. به گفته آقای کومی، دونالد ترامپ سوال کرد که آیا می خواهد رئیس پلیس فدرال باقی بماند یا نه. رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: "من وفاداری لازم دارم. من انتظار وفاداری دارم."

کومی می گوید که پاسخ داد: "شما همواره از من صداقت دریافت خواهید کرد." به گفته وی، دونالد ترامپ سپس گفت: "این چیزی است که من می خواهم، وفاداری صادقانه." که جواب شنید: "شما آن را از من دریافت می‌کنید."

جیمز کومی می گوید پس از پایان تمام جلسات و مکالمات محتوای آن‌ها را فورا صورتجلسه می کرد. بنا بر متن اظهارات کومی، به آقای ترامپ گفت که همواره میتواند "در مورد گفتن حقیقت" روی او حساب کند و این که فراجناحی و غیرسیاسی عمل می‌کند.

جیمز کومی همچنین می گوید که دونالد ترامپ روز ۱۴ فوریه با وی در یک دیدار خصوصی درباره مایکل فلین صحبت کرد و گفت که مشاورامنیت ملی سابقش "مرد خوبی است" و ابراز امیدواری کرد که تحقیقات درباره فلین متوقف شود.

آقای کومی می گوید که پس از آن نشست از جف سشنز، وزیر دادگستری، خواست که مانع از تماس مستقیم آقای ترامپ با او شود. او می گوید درخواست آقای ترامپ را با جف سشنز در میان نگذاشت.

او همچنین می گوید که دونالد ترامپ در روز ۳۰ مارچ در یک تماس تلفنی تحقیقات درباره پرونده روسیه را ابری خواند که روی دولتش سایه افکنده و مانع از آن شده که برنامه‌هایش را به پیش ببرد و در عین حال می پرسد چکار می تواند بکند که ابر را کنار بزند.

یک چنین اظهاراتی می‌تواند اتهام تلاش رئیس جمهوری آمریکا برای مداخله در روند قضایی و مختل کردن تحقیقات در مورد نزدیکانش را برای دونالد ترامپ به ارمغان بیاورد.

رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه "کریستوفر ری" را به عنوان نامزد ریاست اف‌بی‌آی معرفی کرد که طی سال های ۲۰۰۳ - ۲۰۰۵ به عنوان معاون دادستان کل آمریکا ایفای وظیفه می‌کرد.

دونالد ترامپ همچنین در دیدار با چند نفر از جمهوریخواهان آمریکایی گفته است: "برای او (جیمز کومی) آرزوی موفقیت می‌کنم."

جیمز کومی در حال تحقیق و تفحص از ادعای ارتباط میان ستاد انتخاباتی و حلقه نزدیک به آقای ترامپ و دولت روسیه بود که در ماه مه امسال با حکم شدیدالحنی توسط رئیس جمهوری آمریکا اخراج شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رسانه‌های آمریکایی می‌گویند دونالد ترامپ درخواست استعفای جف سشنز، وزیر دادگستری آمریک را رد کرده است

بنابر گزارش رسانه‌های آمریکایی، دونالد ترامپ در دیدار اخیرش با مقامات ارشد روسیه به آنها گفته بود که اخراج آقای کومی "فشارها را کاهش" داده است.

در گزارش‌های دیگر، وزیر دادگستری آمریکا پیشنهاد استعفا داده است که "این درخواست مورد موافقت آقای ترامپ قرار نگرفته است."

تنش بین دونالد ترامپ و جف سشنز زمانی بالا گرفت که وزیر دادگستری توانست خود را از اتهامات مربوط به تحقیقات مربوط به "پرونده روسیه" خلاص کند.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست که ممکن است به افزایش تنش در کاخ سفید دامن بزند، دونالد ترامپ از دن کوتس، رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا خواسته تا پلیس فدرال آمریکا را درباره دست کشیدن از تحقیقات مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی دونالد ترامپ متقاعد کند.

دانیل کوتس در جلسه علنی روز چهارشنبه کمیته اطلاعاتی مجلس سنا از اظهار نظر درباره این گزارش خودداری کرد.

تحولات اخیر در حالی است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، اتهام دخالت در انتخابات آمریکا و داشتن اطلاعات سری و مخرب علیه دونالد ترامپ را "بی‌اساس" دانسته است.

آقای پوتین در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا (دوشنبه پنجم ژوئن) واشنگتن را به دخالت در انتخابات سایر کشورها متهم کرده است.

او گفت: "انگشت خود را روی هر نقطه نقشه جهان بگذارید، در همه جا این گلایه را می شنوید که مقامات آمریکایی در روند انتخابات داخلی، مداخله می‌کنند."

آقای پوتین هفته پیش گفته بود شاید شهروندان خصوصی روسیه با "افکار میهن پرستانه" در حملات سایبری علیه حزب دموکرات دست داشته‌اند.

مطالب مرتبط