هند و پاکستان به سازمان همکاری‌ شانگهاى پیوستند‌

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان همکاری شانگ‌های تاکنون بیشتر تحت نفوذ روسیه و چین بوده است

هند و پاکستان، دو کشور عمده جنوب آسیا، به سازمان همکاری‌ شانگهاى پیوسته‌اند.

‎عضویت این دو کشور در سازمان همکارى‌ شانگهاى در اجلاس رهبران کشورهاى عضو این سازمان که طى دو روز گذشته در آستانه، پایتخت قزاقستان، برگزار شد، به تصویب رسید.

‎ولادیمیر پوتین، رئیس جمهورى روسیه، در همایش رهبران سازمان همکارى‌ شانگهاى گفت: "افزایش عضویت در این سازمان به گسترش قدرت و نفوذ سیاسى، اقتصادى و بشردوستانه این سازمان کمک مى‌کند".

‎آقاى پوتین همچنین گفت هند و پاکستان که طى ١٢ سال گذشته مقام ناظر داشتند، در کوتاه‌تر از دو سال همه شرایط براى عضویت این سازمان را اجرا کرده‌اند.

‎نارندرا مودى، نخست وزیر هند، که در اجلاس آستانه حضور داشت، گفت: ما مطمئنیم همکارى هند با سازمان همکارى‌ شانگهاى جهتی نو است و به مبارزه با تروریسم در سطح منطقه جان تازه‌اى خواهد داد. تلاش‌هاى سازمان همکارى شانگهاى به تحکیم صلح و ثبات در افغانستان مساعدت مى‌کند."

‎به گفته او، پیوستن هند به این سازمان کمک خواهد کرد سطح همکاری‌هاى هند با کشورهاى دیگر عضو این سازمان به سطح تازه‌اى صعود کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پیوستن هند و پاکستان به سازمان همکاری شانگهای ضمن تقویت این نهاد به علت مشکلات میان دو کشور می‌تواند بحران‌ساز هم تلقی شود

‎نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، از کشورهاى بنیان‌گذار و عضو سازمان همکارى‌های شانگهاى براى "حمایت دایمى و منظم از پیوستن کشورش به این سازمان ابراز تشکر کرده است.

‎سازمان همکاری‌های شانگهای با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان در سال ٢٠٠١ میلادى و با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه، ایجاد شد.

‎با پیوستن هند و پاکستان شمار اعضاى این سازمان به هشت کشور رسید. در ‎حال حاضر افغانستان، بلاروس، ایران، مغولستان از کشورهای ناظر این سازمان محسوب می‌شوند.

کارشناسان مى‌گویند که پیوستن هند و پاکستان به گروه شانگهاى اگرچه به ظاهر قدرتمنتر کرده، ولى همزمان مى‌تواند موازنه قدرت را در داخل این سازمان به هم بزند. قبلا این سازمان عمدتا تحت نفوذ چین و روسیه بود، حالا دو کشور از جنوب آسیا با سابقه اختلافات جدى با هم به آن پیوسته‌اند.

در همین حال، ایران نیز سال‌هاست براى عضویت دراین گروه تلاش مى‌کند، اما هنوز موفق نشده است.

گمانه‌زنی‌هایی در این رابطه طرح شده که می‌گوید "تاجیکستان با عضویت ایران مخالفت ورزیده" هر چند این خبر رسما تایید نشده است. این دو کشور بر سر 'حمایت ایران از رهبر حزب نهضت اسلامى، و قضیه بابک زنجانى" اختلاف نظر دارند.